Parametry majetku a evidence vozidel |
Top Previous Next |
Seznam témat:
Funkce nastavení parametrů je umístěna v hlavním menu Umístění funkce
Nastavení parametrů majetku je určeno pro evidence pořízení investic, dlouhodobého majetku a operativní evidence. Podle nastavených parametrů program pracuje a komunikuje s uživatelem. Nastavení parametrů by mělo předcházet samotnému zadávání a zpracování evidence investičního majetku. Parametry mohou ovlivňovat jednotlivé výpočty (globální parametry), nebo pouze slouží ke zjednodušení práce se stále se opakujícími funkcemi (nastavení pohybů, protokolů...), případně pro implicitní nastavení v jednotlivých evidencích. Parametry lze rozdělit do několika sekcí:
Všechny parametry v modulu majetek jsou určeny pro všechny uživatele pracující v tomto modulu
Speciální typ parametrů jsou parametry, které se vážou přímo s kontem. Formulář pro zadávání parametrů se skládá z více záložek podle okruhu pro které jsou určeny: Seznam záložek
Parametry v záložce režim zpracování jsou určeny pro nastavení globálních parametrů pro práci s kartami pořízení investic, dlouhodobého majetku a operativní evidence. Formulář pro nastavení parametrů
Popis položek:
Vazba na účetní knihy
Výše pořizovacích hodnot / minimální hranice pro technické zhodnocení
Parametry v záložce karty se vážou s konkrétními formuláři a prohlížeči karet dlouhodobého majetku a operativní evidence.
Nastavení parametrů pro karty dlohodobého majetku
Případ, kdy se datum pořízení nebude evidovat zvlášť (políčko není zaškrtnuto)
Nastavení evidence umístění u operativní evidence
Parametry pro nastavení tisku některý protokolů o zpracování některých procesů v evidenci dlouhodobého majetku a jejich umístění Umístění parametrů pro zadání protokolů o provedení některých procesů Popis položek:
Umístění parametrů pro zadání protokolů o převodech mezi organizačními jednotkami Protokoly jsou vázány pouze s pohyby, kterými se provádí pohyb mezi jednotlivými organizačními jednotkami, pokud je struktura dat firmy takto organizována. Hromadné protokoly o vyřazení dlouhodobého majetku a operativní evidence jsou určeny pro hromadné vyřazení dlouhodobého majetku a hromadné vyřazení operativní evidence.
Parametry v záložce pohybů jsou určeny pro zadání často se opakujících funkcí a s tím svázáno volání některých typů pohybů. Zadání pohybů pro často opakovaná zpracování
Při měsíčním zpracování účetních a IFRS odpisů resp. při ročním zpracování je nutné vždy zadat pohyb na základě kterého jsou zpracovávané účetní, IFRS resp. daňové odpisy zapsány do seznamu pohybů ke kartám dlouhodobého majetku. V případě zadání pohybu do parametrů při průběhu zpracovávání funkcí měsíční resp. roční zpracování automaticky nastaví pohyby zadané v parametrech. U vyřazení karet, které ještě nebyly plně účetně odepsány může nastat situace, kdy ještě v měsíci vyřazení může být účetní odpis nenulový. Tento účetní odpis může souviset buď se zaokrouhlením nebo se způsobem výpočtu měsíční sazby účetních odpisů. V případě, že je nastaveno s hodné s daní – roční sazba dojde v měsíci vyřazení k úpravě účetních odpisů takovým způsobem, aby na roční sazba účetních odpisů byla shodná s daňovými odpisy. Odpisy v měsíci vyřazení jsou pevně svázány s pohybem vyřazení a to z důvodu možnosti správně zaúčtovat zůstatkovou hodnotu účetní. Z tohoto důvodu je zde možnost pevně nastavit jak pohyb pro zápis účetních odpisů při vyřazení, tak možnost použít souvztažnosti z tohoto pohybu. V případě, že není nastaveno použití souvztažností z pohybu pro zápis odpisů, pak je souvztažnost pro zápis případných účetních odpisů v měsíci vyřazení přidat do seznamu souvztažností u pohybu vyřazení.
Záložka DPH Nastavení parametrů Parametr nastavení minimální hranice pořizovacích hodnot pro hmotný a nehmotný majetek je určen pro zpracování odpočtu DPH a vyrovnání odpočtu DPH
Parametry jsou určeny pro implicitní nastavení karet při jejich pořízení. Výhodné je nastavení tak, aby odpovídalo nastavení odepisování daňových a účetních odpisů, tak jak máte uvedeno v odpisovém plánu. Pak vždy při zadávání nové karty se automaticky předvyplní položky pro výpočet daňových či účetních odpisů dle parametrů. Parametry jsou umístěn v záložce daňové odpisy.
Nastavení v záložce daňových odpisů
Parametry jsou umístěn v záložce účetní odpisy.
Nastavení v záložce účetních odpisů
Tato záložka je určena pro výchozí nastavení karet při parametrickému nastavení účetních odpisů pro speciálně nastavené odpisy dané tabulkou pro jiné účetní odpisy a algoritmy zde zadané. Většinou se používá pro nestandardní výpočty účetních odpisů, kde nevystačíme s možnostmi uvedenými v kartě dlouhodobého majetku (procentem, částkou,....) Nastavení v záložce jiný způsob účetního odpisu Aby položky pro zadání výchozích hodnot byly přístupné k editaci (tj. nebudou zadýmené), musí být ve výchozím pro výpočet roční sazby nastavené na "jiné" v záložce účetní odpisy. Nastavení výpočet roční sazby - "jiné"
Globální parametry Pro tyto parametry platí, že jejich nastavení může ovlivnit výpočet resp. výši odpisů a způsob provedení odepisování. Ovšem teprve po provedení akcí, na které mají tyto parametry vliv se nastavení parametrů projeví. Samotným nastavením parametru se neprovede přepočet odpisů nebo vytvoření nové odpisové tabulky
Parametry jsou umístěn v záložce daňové odpisy. Globální parametry pro výpočet a zpracování daňových odpisů
Popis položek:
- pro roky < 2005 se nehmotný dlouhodobý majetek majetek odepisuje jako shodné s účetními je tedy určeno způsobem a zadáním u účetních odpisů. - pro rok 2005 - určeno zadaným parametrem (implicitně měsíc následující) - pro rok 2006 je již zákonem o dani z příjmů přesně určeno - v měsíci následujícím Výpočet odpisu pro rok 2005 je pak řízen nastavením parametrem. Pro ostatní roky je ignorován.
Samotnou změnou parametru nedojde k přepočtu odpisů. Pokud je potřeba změnit začátek odepisování u nových karet, nejprve změnit parametr, pak provést přepočet daňových resp. účetních (pokud je nastaveno účetní = daňové) odpisů buď jednotlivých karet nebo hromadným přepočtem. Samozřejmě má pak význam při výpočtu odpisových plánů u karet pořízených v roce 2005 pro následující roky. Při výpočtu je zohledněn parametr, odkdy se začalo odepisovat.
Příklad Odpisy v roce zařazení - začátek odepisování:
1. Cena pro odpis 20 000 Počet měsíců 36 Datum zavedení do evidence 1.11.2005 Parametr začátek odepisování NIM v měsíci zařazení Zůstatková hodnota daňová 20 000
Výpočet: 20000 / 36 * 2 = 1 112
2. Cena pro odpis 20 000 Počet měsíců 36 Datum zavedení do evidence 1.11.2005 Parametr začátek odepisování NIM v měsíci následujícím Zůstatková hodnota daňová 20 000
Výpočet: 20000 / 36 * 1 = 556
Parametry jsou umístěn v záložce účetní odpisy. Globální parametry pro výpočet a zpracování účetních odpisů Popis položek:
Je potřeba si uvědomit, že samotné nastavení nic nezpůsobí, jedná se pouze o nastavení o které se bude opírat výpočet. Teprve přepočtem odpisů se nastavení parametrů projeví.
Parametry pro výpočet odpisů IFRS Popis položek:
Pokud je datum zavedení do evidence dlouhodobého majetku nižší, pak se za počátek odepisování bere "datum počátku odepisování formou IFRS"
Funkce aktualizace parametrů je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce Aktualizace parametrů vázaných na účetní období probíhá zároveň s ročním zpracováním. Funkce aktualizace parametrů je určena v případě, že z nějakého důvodu je potřeba provést aktualizaci bez ohledu na provedené roční zpracování předchozího období. Funkce aktualizace parametrů provede naplnění parametrů vázané na účetní období aktuálně nastaveného účetního období hodnotami z předchozího účetního období. Ovšem pouze ty, jejichž hodnoty jsou prázdné. Seznam parametrů vázaných na účetní období:
Funkce je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce
Existuje systémový převodník kódů SKP na kódy CZ-CPA. Vzhledem k tomu, že uživatelé mohou do číselníku SPK ručně vstupovat a vkládat kódy mimo oficiální číselník SKP, je třeba při převodu ošetřit i tuto možnost. Pro tyto účely je možno do převodníku doplnit akcí prohlížeče všechny kódy, které se vyskytují na kartách majetku ale nejsou v číselníku SKP. Po doplnění vhodného ekvivalentu CZ-CPA je možno spustit akci, která na kartách majetku doplní na základě zde přítomných kódů SKP odpovídající kódy CZ-CPA.
Převodník SKP na CZ-CPA Popis funkcí Funkce doplní do převodníku uživatelem zadané kódy "SKP" neexistující v převodníku na CPA. Každý takový kód musí obsluha opatřit odpovídajícím kódem CPA a tak připravit data k aplikaci převodu do karet. Funkce na kartách majetku doplní na základě kódů SKP v převodníku odpovídající kódy CZ-CPA.
Popis položek Editace převodníku SKP na CZ-CPA
Umístění Funkce parametrů evidence vozidel je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce Určeno pro oblast evidence vozidel, podle nastavených parametrů program pracuje.
Nastavením parametrů se určuje způsob výpočtu a zaúčtování silniční daně resp. vytvoření řádného, opravného a dodatečného přiznání k silniční dani. Formulář pro zadání parametrů evidence vozidel Popis položek:
Ostatní funkce Funkce je určena pro nastavení formulářů pro tisk nebo zápis do souboru XML pro elektronické podání řádného, opravného a dodatečného přiznání
Umístění Funkce pro nastavení formulářů přiznání k dani je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce Umístění jednotlivých formulářů pro řádné, opravné a dodatečné přiznání k silniční dani a souborů pro přiznání k silniční dani nebo umístění zápisu souboru pro elektronické přiznání. Přiznání k silniční dani je možné realizovat pomocí tisku formulářů nebo elektronickým podáním formou vytvoření XML souboru podle zadaných pravidel ministerstva financí.
Parametry určují umístění jednotlivých formulářů pro tisk přiznání k silniční dani Zadání umístění formulářů pro tisk přiznání k silniční dani
Týká se případu, kdy byly zálohy placeny v jiném systému či interním dokladem. Zadání umístění formulářů a editace záloh Struktura souboru pro elektronické podání k silniční dani je shodná pro všechny typy přiznání k silniční dani. Umístění a název XML souboru pro přiznání k silniční dani
Umístění Funkce pro nastavení formulářů přiznání k dani je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce Speciální funkce určené pro převod dat ze systému OSKAR
Funkce je určena pro vymezení období pro import Interval pro import účetních období
Určeno pro možnost převodu karet dlouhodobého majetku a operativní evidence včetně provedených pohybů. Zadání původního označení a nového označení pohybu
Parametr určen pro speciální import ze systému OSKAR Zadání pro import GEN
U práce s evidencí vozidel na začátku kalendářního roku může nastat situace, že budete potřebovat při práci přecházet mezi aktuálním a předchozím rokem. Před volbou funkce prohlížení a nastavení ročních údajů zvolit kalendářní rok, se kterým právě chcete pracovat.
Určeno pro oblasti evidence vozidel:
Formulář pro nastavení aktuálního roku pro zpracování evidence vozidel
Vzhledem k tomu, že účetní období nemusí kopírovat kalendářní rok, je vždy nutné při práci s evidencí vozidel určit aktuální nastavení kalendářního roku, pro které se jednotlivá zpracování provádí. Implicitně je vždy nastaven aktuální kalendářní rok. Tj. podle nastaveného účetního období je nastaven rok pro zpracování evidence vozidel. Počátkem kalendářního roku se může zpracovávat (např. do 31.1. - opravné přiznání k dani) ještě za předchozí kalendářní rok. Vzhledem k tomu, se před každou akcí, kde by mohla nastat situace, že by bylo potřeba pracovat v předchozím roce, nabízí možnost výběru. Předpokládá se, že je potřeba pracovat buď v aktuálním nebo předchozím kalendářním roce. Nastavení má platnost pouze po dobu provádění činnosti, pro kterou se provedlo nastavení kalendářního roku.
Související témata
|