Číselníky účetnictví |
Top Previous Next |
Seznam témat : banky převody - počet dnů převodu mezi bankami cizí měna ( měna, kurzy, celní kurzy, Euro denominace, kurzy IFRS ) kategorie opravných položek pohledávek
Seznam číselníků účetnictví
K dalším číselníkům patří zadání organizačních struktur a číselníku s nimi spojenými :
Funkce pro práci s číselníkem účtový rozvrh jsou umístěna v hlavním menu :Umístění funkce
Funkce účtový rozvrh je jednou z povinných účetních knih.
Funkce účtový rozvrh obsahuje množinu stálých účtů a účtů, které se používají pro účtování účetních případů během daného účetního období. Účtový rozvrh je tvořen 2 číselníky: "Stálými účty" a vlastním "účtovým rozvrhem". Pro řadu funkcionalit ve Vision ERP je nutné mít seznam používaných účtů a jejich základní vlastnosti. K tomu slouží číselník stálých účtů. Číselníku stálých účtů je podřízen číselník vlastního účtového rozvrhu, který zavádí stálý účet do použití v přihlášeném období a nastavuje další vlastnosti účtu pro aktuální období. To znamená, že účet lze v účetnictví použít pouze tehdy, pokud má záznam v číselníku stálých účtů a dále má záznam ve vlastním účtovém rozvrhu pro období, ve kterém má být používán. Účtový rozvrh není nutné začátkem účetního období ihned detailně rozpracovat, je možné během účetního období do účtového rozvrhu přidávat a koncem účetního období přehodnotit nastavené účty a případně zrušit účty, na něž nebylo v průběhu účetního období účtování a současně neměly stav na počátku účetního období. Systém nepovolí zrušit účet který byl použitý pro účtování. Před nastavením účtového rozvrhu pro aktuální období, při prvním použití programu, je nutné nastavit stálé účty, tedy číselník kódů na které se účtuje v průběhu všech účetních období. Stálé účty nesou základní informace a nastavení příslušného účtu. V rámci stálých účtů je nutné zadat účtového rozvrhu pro aktuální období. Formulář pro zadání stálých účtů viz také ochrana citlivých údajů z mezd v účetnictví Přiřazení kódu osnovy ve Vision ERP Základním číselníkem pro tvorbu stálých účtů resp. účtového rozvrhu je existence účtové osnovy. Výkazy Rozvaha, Výkaz zisku a ztrát, Cash Flow jsou navázány na směrnou účtovou osnovu. Protože sestavení stálého účtového rozvrhu je funkce uživatelská, je zachována naprostá volnost při jeho sestavování, pouze je nutné přiřadit stálým účtům účet ze směrné účtové osnovy dle jeho charakteru a způsobu účtování. Tím je zachována vazba na výkazy. Stálý účtový rozvrh platný pro všechny účetní období (pro více let) je vhodné z důvodů rozboru v porovnání s minulými léty a ještě důležitější pro správné vyhodnocení a sledování jednotlivých případů saldokonta. Popis položek :
K detailnímu popisu účtu, v závislosti na použitých účetních standardech, je možné v textové části rozepsat co a za jakých okolností bude ve Vaší účetní jednotce na daném analytickém účtu účtováno. Popisy je potom možné vypisovat sestavami a ukládat do Vaší směrnice pro účetnictví. Stejně jako název účtu i tento popis účtu se přenáší z účtové osnovy s možností popis přepsat dle svých potřeb. Funkce pro práci s číselníkem účetních skupin je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce Informační systém Vision ERP obsahuje směrnou účtovou osnovu, kterou nastavila a udržuje naše firma, uživatel ji nemůže měnit. Účty směrné účtové osnovy je možné přiřadit stálému účtovému rozvrhu . Organizace účtů má několik důvodů:
Formulář pro zadání záznamu v účetní osnově Číselník dodává a udržuje naše firma, uživatel nemá nic měnit ani doplňovat.
Popis položek :
možnosti zadání položky druh
Možnosti nastavení položky "udruh"
Každý majetkový účet může být sledovaný v saldokontech. Sledování jednotlivých položek z hlediska saldokont se provádí podle klíče stálý účet , variabilní symbol 1, variabilní symbol 2, IČO a kód multi v rámci číselníku firem. Pokud v rámci tohoto klíče jsou záznamy MD-DAL=0, je saldokontní případ vyhodnocen jako spárovaný. Saldokontní případ je jednoznačně určen položkami stálý účet , variabilní symbol 1, variabilní symbol 2, IČO, kód multi. párování saldokont se provádí podle stálého účtu , variabilního symbolu 1, variabilního symbolu 2, IČO a kódu multi
Program hodnotí předpis saldokonta dle námi nastavené účtové osnovy podle položky strana předpisu saldokonta. Druhy sledování saldokont Do záznamu ke stálému účtu je možné zadat vztah k vyhodnocení saldokonta do položky sledování saldokonta. možnosti nastavení položky pro sledování saldokonta
Veškeré výkaznictví týkající se vykazování dlouhodobých hmotných aktiv v Mezinárodních standardech pro finanční výkaznictví IFRS se provádí na kontech, které je nutné označit typem konta = "IFRS" Nastavení konta IFRS Konta je dobré navíc odlišit nejen významově (typ konta), ale je dobré doplnit libovolné označení. Zde např. je za konto doplněn znak "x", aby bylo okamžitě zřejmé o jaký typ konta jde: Konta - označení kont typu IFRS Panel (dříve náhled) V prohlížeči stálých účtů je k dispozici panel, který zobrazuje informace Informace o zadání stálého účtu včetně okamžitých obratů za aktuálně nastavené období. náhled v prohlížeči stálých účtů Funkce pro práci s číselníkem účetních skupin je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce Při sestavování účtového rozvrhu obsluha přiřadí stálému účtu ( určenému kódem "konto") pro dané účetní období syntetický účet z tohoto číselníku a dále analytiku účtu ( která už svůj číselník nemá). V prohlížečích, dialozích, sestavách a pod. se potom zobrazuje tento přiřazený syntetický účet a analytika a ne kód (konto). Formulář pro zadání syntetických účtů Popis položek :
Funkce pro práci s číselníkem účetních skupin je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce nebo je možné funkci vyvolat ze společného menu určenému k pořízení stálých účtů a číselníků k tomu určených. Účtová skupina je daná prvními dvěma ciframi zleva označení účtové osnovy. Formulář pro zadání účtových skupin Funkce pro práci s číselníkem účtových tříd je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce Seznam účtových tříd je určený pro součtové výpisy za účtové třídy k získání názvů účtových tříd. Účtové skupiny musí vždy vázat na první řád syntetických účtů. Číselník je samostatný pro každé účetní období. Popis položek Formulář pro zadání účetního rozvrhu Popis položek:
Příklad nastavení organizační struktury Účetní jednotka sleduje závody a střediska V číselníku organizační struktury nastaví dva stupně (počet znaků pro závod a počet znaků pro středisko). Pokud se budou např. účty rozvahové sledovat organizačně jen na závody, nastaví se stupeň 1. Nastavení se projeví v účetních dokladech, kdy se umožní zadávat jen určená část členění.
Aby bylo jednoduché vždy rychle rozlišit o jaký účetní záznam jde, je nutné označit též analytiku. Nejlépe stejným znakem jaké je v označení konta: Konta - označení kont typu IFRS Panel (Náhled) Panel prohlížeče položek záznamů účetního rozvrhu obsahuje kumulované informace vázané s příslušným kontem, další informace ze záznamu o kontu. Informace v panelu prohlížeče účetního rozvrhu
Funkce pro práci s číselníkem účtových tříd je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce Podmínkou pro použití funkce je naplnit číselník Jiné účetní soustavy a číselník Období jiných účetních soustav. Číselník jiné účetní soustavy Popis položek :
Funkce "Jiné účetní soustavy" slouží k přiřazení kódů účtů jiných účetních soustav k účtovému rozvrhu. Na základě přiřazení potom program umožní zobrazovat mnohé účetní údaje podle nastavených rozvrhů jiných účetních soustav. Období jiných účetních soustav Určuje rozsah jednotlivých období jiných účetních soustav. Jednotlivá období se nemusí shodovat s účetními obdobími. Formulář pro číselník období jiných účetních soustav Popis položek
Účtové rozvrhy jiných účetních soustav Funkce pro práci s číselníkem účetních skupin je umístěna v hlavním menu Při výběru pro prohlížení a opravy číselníku jiných účetních soustav je možné zvolit filtr pro výběr jednotlivých jiných účetních soustav. výběr jiné účetní soustavy zde je možné nastavit vazbu pro zobrazování a nastavení účtového rozvrhu jiné účetní soustavy (např. při nutnosti účtovat a vykazovat s účty cizí účetní soustavy). Pro účel vedení účetnictví i podle rozvrhů jiných účetních soustav byly zavedeny číselníky pro účetní rozvahy Popis položek :
Zde je možné nastavit vazbu pro zobrazování a nastavení účtového rozvrhu jiné účetní soustavy (např. při nutnosti účtovat a vykazovat s účty cizí účetní soustavy). Pro účel vedení účetnictví i podle rozvrhů jiných účetních soustav byly zavedeny číselníky pro účetní rozvahy Funkce pro práci s číselníkem bankovních účtů vlastních je umístěn v hlavním menu :Umístění funkce Číselník je určený k pořízení bankovních účtů účetní jednotky na které přijímají platby, ze kterých platí závazky a bankovní účty o kterých účtují. Při pořizování dat je nutné zadávat bankovní účet vlastní. To však neznamená, že platba musí být uskutečněna z tohoto účtu. Popis položek Tip: Abyste nemuseli vyplňovat vlastní účet u přijatého plnění je možné přiřadit účet i k číselné řadě dokladů. V případě přiřazení účtu u přijatého plnění to ještě neznamená, že závazek musí být zaplacený z tohoto účtu. V převodních příkazech je možné toto ovlivnit. Formulář pro zadání vlastního účtu Popis položek :
IBAN (International Bank Account Number) je formát čísla účtu stanovený standardem EBS204, který vydala ECBS (European Committee for Banking Standards). Je založen na mezinárodní normě ISO13616. Podrobnosti o IBANu lze nalézt na webových stránkách ECBS - www.ecbs.org. Standard stanovuje mezinárodní formát čísla účtu takto: IBAN může obsahovat číslice a velká písmena a má následující strukturu : 2 znaky - kód země (CZ pro Českou republiku)
Každá země si určí vlastní strukturu tak, že pevně stanoví pozice, na kterých je kód banky popř. pobočky banky a pozice, na kterých je uvedeno číslo účtu. Důvodem zavádění IBANu je podpora automatizovaného zpracování přeshraničních příkazů a snížení chyb z důvodu nesprávně zadaného čísla účtu. Po vstupu ČR do Evropské unie mají všechny banky povinnost uvádět číslo účtu ve formátu IBAN a BIC kód banky na výpisu z účtu. Dále je banka povinna sdělit tyto údaje svému klientovi, pokud o ně požádá. Tyto povinnosti bank jsou dány v EU "Nařízením Evropského parlamentu a Rady ES č. 2560/2001 ze dne 19. prosince 2001 o přeshraničních platbách v eurech". IBAN - MEZINÁRODNÍ ČÍSLO ÚČTU (BANKOVNÍ SPOJENÍ) v ČR
Příklad: Příklad IBANu pro Českou republiku: tuzemské bankovní spojení: 19-2000145399/0800 IBAN - elektronická forma: CZ6508000000192000145399 IBAN - písemná forma: CZ65 0800 0000 1920 0014 5399 Pro jednodušší komunikaci mezi modulem mzdy a účetnictvím resp. vytvořením převodního příkazu je dobrý si jeden z účtů označit kódem 'mzdy'. Tento účet pak bude primárně určen pro doplnění účtu k těm srážkám mezd, u kterých účet nebude vyplněn. Funkce pro práci s číselníkem souvztažností je umístěn v hlavním menu :Umístění funkce Směrovými kódy bank jsou rozlišeny různé peněžní ústavy. Směrový kód banky je povinná součást bankovního účtu. Aby nemohlo docházet k omylům a byla možná kontrola správnosti zadaného účtu, jsou směrové kódy bank uváděny samostatně a kontrolovány na číselník. Směrový kód banky je povinná součást bankovního účtu Popis položek Formulář pro zadání informací k bance Význam jednotlivých položek je dán strukturou číselníku bank u ČNB, viz http://www.cnb.cz/cs/platebni_styk/ucty_kody_bank/. Popis položek:
Význam dalších položek je určen strukturou u ČNB Funkce pro práci s číselníkem platebních titulů je umístěn v hlavním menu :Umístění funkce Číselník obsahuje seznam platebních titulů, které lze následně vybírat do údajů platebního styku. Jsou určeny pro potřeby statistického vykazování bank a rozlišení jednotlivých plateb při zahraničním platebním styku. Funkce pro práci s číselníkem souvztažností je umístěn v hlavním menu :Umístění funkce Konstantní symbolu plateb jsou určeny pro potřeby statistického vykazování bank a rozlišení jednotlivých plateb. Funkce pro práci s číselníkem souvztažností je umístěn v hlavním menu Umístění funkce Číselník slouží k výpočtu datumu provedení z data splatnosti, kdy se závazek nabídne do převodního příkazu. Další použití je pro stanovení data splatnosti položky převodního příkazu při exportu. Formulář pro zadání převodů mezi bankami Funkce pro práci s číselníkem souvztažností je umístěn v hlavním menu Umístění funkce
Číselník je určený k nastavení styku s bankou pomocí software banky. Tj. pokud banka podporuje možnosti propojení a vy se rozhodnete, že data budete předávat elektronicky prostřednictvím kompatibilních médií. V případě využití těchto možností je nutné nastavit i parametry pobočky banky. Popis položek Význam jednotlivých položek je variabilní podle konkrétní banky a konkrétního formátu. Většina položek má historický význam především pro ABO formát a Best KB. Pro další druhy formátů přev a výpisů se využívají jen z části. Po vložení nového záznamu a povinných položek doporučujeme nastavit druhu formátu převodního příkazu a druhu formátu výpisů a doplnit povinné položky v horní části formuláře. Formulář pro zadání poboček bank
Popis položek:
Nastavení způsob vytvoření data splatnosti pro export převodního příkazu
Druh formátu pro export a import Formát pro export a pro import může být odlišný.
U některých formátů je potřeba dodat doplňující informace. ABO Podrobně nastavení importu a exportu ve formátu ABO Upřesnění pro export Jednotlivé položky nastavte podle nápovědy. (Když kurzor myši zastavíte nad položkou, zobrazí se nápověda) Ke správnému nastavení potřebujete znát přesně specifika bankovního styku od Vaší banky. Upřesnění pro import Výpisy ve formátu ABO mohou mít bankovní účet v tzv. edičním formátu nebo tzv. vnitřním - sdělí banka. MT940 Podrobně nastavení exportního a importního ve formátu MT940 Upřesnění pro export převodních příkazů Upřesnění pro export Jde o upřesnění exportního formátu převodních příkazů, nastavte podle sdělení banky a verze Multicash. V některých případech bude nutné vyzkoušet různé možnosti nastavení.
Pro banku ČSOB a elektronické bankovnictví domácí i zahraniční převodní příkazy doporučujeme upřesnění 11
Upřesnění pro import bankovních výpisů Upřesnění pro import Jde o upřesnění importního formátu pole 86.
Kódování diakritiky importního souboru
GEMINI Podrobně nastavení importu a exportu ve formátu Gemini Upřesnění pro export Lze nastavit, co se bude exportovat do převodních příkazů jako priorita plateb a další upřesnění. Upřesnění pro import Nastavení těchto položek závisí na konkrétní bance a verzi Gemini, nutno vyzkoušet. BEST_KB Podrobně nastavení importu a exportu ve formátu Best-KB Upřesnění pro export Ostatní funkce Zvolením funkce denní počítadla se zobrazí prohlížeč denních počítadel s možností opravy a vložení nového záznamu. Vyvolání funkce se provede buď stiskem levého tlačítka myši na tlačítku pro denní počítadlo. Tento nástroj je určen pro firmy, které mají více poboček, posílají převodní příkazy ve formátu BEST KB . Formát BEST KB pro převodní příkazy vyžaduje pro každý řádek PP pořadové číslo, které má být jednoznačné za celou organizaci a den. Nastavením mezí lze určit počáteční a nejvyšší povolené pořadové číslo pro danou instanci Vision ERP. Pokud má firma více poboček, kde některé mají právo posílat PP, je nutné pomocí mezí rozlišit množiny pořadových čísel pro jednotlivé pobočky firmy. Formulář pro zadání počitadla
Zatím se podporuje pouze Živnobanka. Funkce pro práci s číselníkem souvztažností je umístěn v hlavním menu :Umístění funkce Funkce je určena k pořízení číselníku účetních souvztažností, dle kterých jsou účtovány jednotlivé účetní případy. Pro účetní souvztažnost platí, že účet celkové částky a účty DPH jsou brány u účetních knih (číselných řad) přijatého a uskutečněného plnění a skladů z účetní knihy nebo řady. Účet pro skladovou cenu nebo účet pro základy daní je nutné vložit do účetní souvztažnosti. U skladů a uskutečněného plnění jsou nabízeny jednotlivé položky pro účtování, u přijatého plnění je pro zjednodušení nabízený přímo pomocník pro sestavení SQL dotazu, kdy je možné jednotlivé položky sloučit. Popis položek Při výběru knihy účetního deníku je nabízený formulář dle vlastnosti knihy. Souvztažnosti jsou rozděleny takto:
Vložení nové účetní souvztažnosti Před otevřením vlastního dialogu účetní souvztažnosti se program dotáže na účetní knihu a následně řadu zvolené účetní knihy. Zde je nutné upozornit na nutnost zkontrolovat / zvolit typ souvztažnosti a druh plnění, protože vlastní dialog se pro některé typy a plnění liší. Tato nastavení se před-nastavují podle typu právě aktuální řady v prohlížeči řad. Program v případě druhu přijatého plnění nepřipustí v typu souvztažnosti nic jiného, než přijaté plnění. Toto nastavení se potom přenese do dialogu souvztažnosti a není dál přístupné. Aktuální řádek obsahuje řadu běžného účetního dokladu Aktuální řádek obsahuje řadu uskutečněného plnění Aktuální řádek obsahuje řadu přijatého plnění Souvztažnosti pro přijatá plnění při volbě řady nové souvztažnosti je v Druh plnění "Přijaté". Kromě kódu souvztažnosti (Souvztažnost) je nutné zvolit okruh hledisek, pro která se bude souvztažnost používat (Pro hlediska). Položka Pro hlediska může nabývat hodnot:
Hodnota SQL slouží ke zpětné kompatibilitě s dříve pořízenými souvztažnostmi do verze 191 a nižší, nebo pro nějaké zvláštní výpočty s použitím SQL dotazu. Další hodnoty představují okruh položek hodnot přijatého plnění, které lze zahrnout do výpočtu částky souvztažnosti. Podle tohoto nastavení se potom řídí varianta dialogu položky souvztažnosti. Vložení položky souvztažnosti Popis položek :
0 +Má dáti 1 +Dal 2 -Má dáti 3 -Dal 4 Dle znaménka 5 Inv. dle znaménka 6 -Dle znaménka 7 -Inv. dle znaménka 8 Vyrovnat doklad - výhradně jen pro přijaté plnění, jinak je tato položka souvztažnosti ignorována. Toto nastavení zajistí vyrovnání účtovaného dokladu z přijatého plnění. (u přijatého plnění nastavit na +MD)
Nahoře je nutné zvolit skupinu polí
Dole se zobrazuje Výsledný výpočet částky k zaúčtování.
Souvztažnosti obecně Formulář pro zadání záhlaví souvztažností
Popis položek :
Popis souvztažností (přijatá plnění) Do seznamu položek je možné zadat libovolné množství položek podle potřeby příslušné knihy a řady. Formulář pro zadání jednotlivých souvztažností Popis položek :
0 +Má dáti 1 +Dal 2 -Má dáti 3 -Dal 4 Dle znaménka 5 Inv. dle znaménka 6 -Dle znaménka 7 -Inv. dle znaménka 8 Vyrovnat doklad - výhradně jen pro přijaté plnění, jinak je tato položka souvztažnosti ignorována. Toto nastavení zajistí vyrovnání účtovaného dokladu z přijatého plnění. (u přijatého plnění nastavit na +MD)
Funkce pomocník SQL je určena pro ostatní možnosti účtování přijatého plnění. Zde můžete vybrat položky základů daní, ostatní jen pro stanovení předpisu souvztažnosti, jak vypočítat částku. Zadání ostatního přeúčtování Můžete označit položky, zvolit operaci a stisknout tlačítko vložit a tak postupně vytvářet výpočet částky. Označení a význam položek pro umístění do souvztažnosti
Funkce pro práci s číselníky cizích měn jsou umístěna v hlavním menu Umístění funkce Informační systém Vision ERP přepočítával měny patřící k denominacím EUR prostřednictvím kurzu EUR. Proto do kurzového lístku stačilo pro tyto denominace zadat jen kurz EUR. Nyní se používají pouze pro rekonstrukce účetnictví
Číselník měn je určený k přepočtům měn, výpočtu kurzového rozdílu a zaznamenání účtovaných částek v cizích měnách. Měny jsou rozlišovány na denominance EUR (pro rekonstrukce účetnictví) a ostatní měny. kurzové přepočty mezi denominacemi euro probíhají prostřednictvím přepočítacích koeficientů, denominance eura při přepočtu na tuzemskou měnu probíhají přes EUR. Kurzové rozdíly je nutné účtovat vždy se zadáním příslušné měny, částky v měně 0 a částky v Kč=kurzovému rozdílu. Vision ERP přepočítává saldokonta vždy do měny předpisu. Proto i kurzový rozdíl zaúčtovaný v Kč je přepočtený do měny předpisu a i když bude v Kč vyhodnocený případ jako "spárovaný", bude vždy hodnocený v cizí měně jako nespárovaný
Formulář pro zadání měny Popis položek :
V současné době použito pro přechod Slovenska z SKK na EUR. příklad pro zadání přechodu na jinou měnu ( SKK na EUR )
Číselník kurzů je určený k zachycení kurzových lístků. Kurzy můžete používat jak pevné tak denní. Způsob používaných kurzů je na základě nastavení parametrů sdílených, na základě číselníku se zadáním platnosti data od do. I při použití pevných kurzů je možné použít ocenění i jiným kurzem na základě Vaší organizační směrnice přepsáním položky v dokladu. Kurzové lístky lze stahovat ze serveru ČNB automaticky pomocí Internet download kurzového lístku a to buď s roční historií nebo denní kurzový lístek. Podobně kurzy EUR, pokud je váš stát členem eurozóny. Možnosti prohlížeče Funkce pro práci se záznamy číselníku kurzů měn jsou umístěny v záhlaví prohlížeče kurzů měn. Umístění funkcí
Funkce pro import kurzů z ČNB provede naplnění číselníku kurzů, tj. provede stažení aktuálního kurzového lístku ČNB. Funkci aktivujete stiskem levého tlačítka myši na tlačítku pro import. Funkce pro import kurzů ECB provede naplnění číselníku kurzů. Funkci aktivujete stiskem levého tlačítka myši na tlačítku pro import kurzů ECB. Má význam pro státy eurozóny. Funkce pro import kurzů PLN Polsko Otevře číselník období použití pevných kurzů Funkce je určena pro naplnění aktuálních kurzů ať už pro kurzového lístku z ČNB nebo kurzového lístku ECB. Formulář pro zadání importu kurzů Popis položek :
Popis položek Formulář pro zadání kurzů Popis položek :
Ostatní funkce Funkce je určena ke kontrole. Funkci aktivujete stiskem levého tlačítka myši na tlačítku pro kontrolu kurzu.
Funkci je možné vyvolat z formuláře pro parametry sdílené Umístění funkce
Ostatní funkce Funkce je určena k zadání období použití pevných kurzů. Funkci aktivujete stiskem levého tlačítka myši na tlačítku pro číselník období pevných kurzů. Formulář pro zadání období pevných kurzů
Zde je možné nastavit použití pevných kurzů s tím, že se nastaví datum kurzového lístku a použití od. Lze nastavit datum platnosti do. V případě tohoto nastavení se budou pro data od 1.2.2009 do případného dalšího nastavení nebo, bude - li zadáno datum do, používat kurzy k 31.3.2009. Interval data od a data do nesmí zasahovat do více období
Číselník celních kurzů je používaný ve výkazech pro Intrastat a pro ocenění základu pro výpočet DPH při dovozu. Číselník celních kurzů je umístěn v hlavním menu :Umístění funkce Je určen k evidenci celník kurzů, které používá přijaté plnění s hledisky Dovoz zboží (ze zemí mimo EU) - JSD včetně celního kurzu, t.j. pro zadávání dokladů JSD (jednotný správní doklad) u přijatých plnění ze třetích zemí přímo do dokladu zahraniční faktury.
Doporučujeme tyto webové stránky: http://www.cs.mfcr.cz/ - informace o celních kurzech http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-53EDF4E6-EC68F319/mfcr/hs.xsl/dane_a_cla.html - nové stránky MF ČR pro oblast daní a cel.
Možnosti prohlížeče V záhlaví prohlížeče celních kurzů jsou umístěny funkce pro práci s celními kurzy Umístění funkce
Ostatní funkce Funkce je určena pro import - aktualizace celních kurzů. Popis položek Pro ruční naplnění kurzů jen těch měn, které daná společnost používá. Konkrétní hodnoty zveřejňuje Celní správa České republiky na adrese www.cs.mfcr.cz v sekci Kurzovní lístky. Formulář pro zadání celních kurzů Popis položek :
Naplnění číselníku můžete provést dvojím způsobem:
Funkce je pro naplnění číselníku celních kurzů je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce
Tato úloha stáhne soubor aktuálních celních kurzů z webových stránek Ministerstva financí ČR. K tomu, aby bylo možné vůbec funkci aktualizace spustit, je nutné mít aktuální verzi pluginu ImpCelKurz Formulář pro stažení celních kurzů Měny, které jsou denominancemi EUR jsou v informačním systému Vison ERP přepočítávány přes EUR. V tomto číselníku jsou uvedeny přepočítací koeficienty s udáním doby platnosti daty od do. Nyní má již jen historický význam z doby přechodu států EU na EUR ve fázi zafixovaného kurzu staré domácí měny k EUR.
Funkce je pro naplnění číselníku celních kurzů je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce V tomto číselníku program hledá kurzy pro účely vykazování dle IFRS, které použije k přepočtu pohledávek a závazků dle IFRS. Patří sem tedy požadované kurzy devizy nákup a devizy prodej dle kurzového lístku té banky, kde má účetní jednotka hlavní účet. Kurz pro účely vykazování IFRS Kurzy pro účely vykazování IFRS lze snadněji vyplnit ve funkci Účtování kurzových rozdílů z kurzových přepočtů. Poznámka Kurz střed není nutné vyplňovat, program jej zatím nepoužívá.
Funkce pro práci s číselníkem řádků účtů je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce Číselník je určený pro výkazy finančních institucí a dalších účetních jednotek pro nastavení čísla řádku účetních výkazů.
Číselník je dostupný v hlavní nabídce Umístění funkce
Číselník slouží kromě přehledu také k nastavování názvu v položce dokladu v případě, že je nenulový, tj. vznikl jinak, než ručním vložením. Popis položek:
Kategorie opravných položek pohledávek Číselník je dostupný v hlavní nabídce Umístění funkce nebo v hlavní nabídce Umístění funkce
Číselník kategorií se vygeneruje automaticky na pozadí pokud pro daný kalendářní rok není k dispozici. Na uživateli pak zůstává povinnost doplnit jednotlivá konta na která se bude účtovat. Příklad zadání V novém roce se číselník pak vygeneruje i s konty, pokud jsou takové záznamy v předchozích letech nalezeny. Barvy pro jednotlivé kategorie je možné nastavit v osobních parametrech účetnictví. Přehled záznamů Související témata
|