Účtování kurzových rozdílů z kurzových přepočtů a vyrovnání saldokont

Top  Previous  Next

Seznam témat :

umístění

popis funkce

strana účtování kurzových rozdílů

kontrola kurzů závazků a pohledávek na kurz rozvahový

Zúčtování případů, kdy spárované položky v cizí měně mají zůstatek v tuzemské měně

Umístění

Funkce pro kurzový přepočet dle Mezinárodních standardů pro finanční výkaznictví IFRS (International Financial Reporting Standards) je umístěna ve formuláři účetního dokladu, tlačítko K.rozdíly (Účtovat kurzové rozdíly k aktuálnímu období a měsíci) a je možné ji vyvolat pomocí kombinace kláves Ctrl+D:

Umístění funkce kurzového přepočtu IFRS

 

Popis funkce

Funkce je určena k přecenění saldokont v cizích měnách k zadanému dni a pokud pokud jsou nastavené parametry a účty IFRS, pak i k přepočtu pohledávek a závazků k danému měsíci na účty IFRS pro účely vykazování dle IFRS.

Před spuštěním funkce doporučujeme:

zkontrolovat parametry účetnictví saldokont.
případně zkontrolovat všechna nastavení pro vykazování dle IFRS
aktualizovat kursový lístek.

Po spuštění funkce se otevře formulář, ve kterém se zobrazí všechna data kurzových lístků v číselníku kurzů.

Účtování kurzových rozdílů

Obsluha musí zvolit datum kurz. lístku, ke kterému se provede přeúčtování kurzových rozdílů, případně i kurzových rozdílů dle IFRS.

V případě potřeby lze také zvolit firmy, ke kterým se mají kurzové rozdíly účtovat. To lze provést tlačítkem "Zvolit firmy". Po stisku tlačítka program nabídne číselník firem, kde má obsluha vyhledat a označit firmy (firmu) a potvrdit. Postup lze opakovat, dokud nebudou všechny požadované firmy v seznamu "Za zvolené firmy". Seznam nelze měnit, lze jen odstranit všechny stiskem tl. "Všechny firmy".

Je-li seznam "Za zvolené firmy" prázdný, zúčtují se kurzové rozdíly za všechny firmy (bez ohledu na firmu)

Pokud je některý z účtů pohledávek nebo závazků, případně i u záloh není-li zvoleno "Neúčtovat zálohy", členěný na střediska (Organizační struktura - "Člení se" nebo "Povinné"), program otevře další dialog, který umožní zvolit střediska předpisu, za které provést přepočet.

Je-li seznam středisek prázdný, zúčtují se kurzové rozdíly za všechna střediska

Je-li seznam středisek neprázdný, provede se výpočet kurzových rozdílů u těch předpisů / pohledávek, jejichž saldokontní předpis obsahuje (v rozpisu na střediska) středisko obsažené v seznamu.

Pokud během účtování není dostupný některý kurz ke zvolenému datu, účtování se přeruší s chybovým hlášením, které obsahuje informaci o chybějícím kurzu. V takovém případě musí obsluha doposud vytvořené položky dokladu odstranit (nejlépe neuložit doklad, pokud byl založen nový, nebo jej celý zrušit), doplnit chybějící kurz, založit nový doklad a funkci spustit znovu.

Program provádí přibližnou kontrolu, zda nechybí nějaký kurz a tlačítko OK se povolí jen v případě, že kontrola nenalezne chybějící kurz.

Pokud jsou nastavené parametry IFRS a v nich zvolené účtování dle IFRS, program povolí zvolit, zda při účtování kurzových rozdílů účtovat také kurzové rozdíly dle IFRS.

Tlačítko Kontrola otevře prohlížeč, kde se zobrazí měny, kde chybí kurzy ke zvolenému datu.

Kontrola úplnosti požadovaných kurzů pro účtování kurzových rozdílů

V případě, že je v parametrech nastavené účtování kurzových rozdílů dle IFRS, je možné otevřít stiskem tl. Kontrola IFRS seznam chybějících kurzů pro účtování kurozvých rozdílů dle IFRS:

Kontrola úplnosti požadovaných kurzů pro účtování kurzových rozdílů dle IFRS

Pokud seznam měn není prázdný, program umožní označit část nebo všechny a stiskem tlačítka prohlížeče "Doplnit označené měny do kurzů IFRS ke zvolenému datu" před-vyplnit chybějící kurzy do číselníku kurzů IFRS. (Pokud jsou v seznamu starší měny denominací EUR, vloží se jen měna EUR.)

Nyní je nutné doplnit hodnoty kurzů nákup a prodej, viz číselník kurzů IFRS. Uživatel by měl vložit do tohoto číselníku požadované kurzy devizy nákup a devizy prodej dle kurzového lístku té banky, kde má účetní jednotka hlavní účet.

Po vložení kurzů program znovu zkontroluje dostupnost potřebných kurzů, pokud žádný nechybí povolí tlačítko OK.

Přepočet pohledávek a závazků dle IFRS program realizuje zaúčtováním vypočtených kurzových rozdílů dle kurzů IFRS na účty IFRS. Před vlastním zaúčtováním kurzových rozdílů dle kurzů IFRS program vloží zápisy, které vystornují případné účtování v předchozích měsících. Všechny takto vzniklé zápisy vloží program do otevřeného účetního dokladu.

Po zaúčtování kurzových přepočtů se spustí kontrolní sestava, která zkontroluje správnost účtování cizích měn. V případě, že jste dříve chybně účtovali kurzové rozdíly se zadáním měny CZK a se zadáním částky v cizí měně (která je přepočtená do kurzu předpisu saldokonta), tyto položky budou vypsány. Doporučujeme nejprve účtování těchto položek opravit a potom spustit účtování kurzových rozdílů znovu!

Sestavu (Účetnictví\Saldokonta\Saldokonta kontrola po přepočtu kurzových rozdílů) můžete tisknout i následně funkcí tisk sestavy. Pozor na zadání parametru den_kurzu, ten je potřeba zadat správně a ve formátu RRRR-MM-DD (například 31.12.2002 zadáte takto: 2002-12-31).

Funkce provede přecenění saldokont v cizích měnách pro saldokonta účtů u nichž jsou splněny tyto podmínky:

V číselníku stálých účtů v položce „Sleduje se"= „Saldokonto" nebo „Platební styk" (sql: saldo in 1,2) .
Zároveň je přiřazená položka „Osnova kód" (ukod) z účtové osnovy Vision, u něhož je nastaveno v položce „Strana saldo předpisu" = Má dáti (pohledávky) nebo Dal (závazky)  (sql: salchar in (1,2)).
Zároveň je přiřazená položka „Osnova kód" (ukod) z účtové osnovy Vision, u něhož je nastaveno v položce „Druh" nastaveno „Rozvahový aktivní" nebo „Rozvahový pasivní" nebo „Rozvahový přechodný" (sql: druh in(0,1,2)
Zároveň je přiřazená položka „Osnova kód" (ukod) z účtové osnovy Vision, u něhož je nastaveno v položce UDruh nastaveno: OBCHSTYK, SKUPINA, OSTATNÍ, SPOLEC, ZAMESTNAN nebo ZALOHY (sql: udruh in(in('OBCHSTYK','SKUPINA','OSTATNI','SPOLEC','ZAMESTNAN','ZALOHY')

Přitom je k výpočtům kursových rozdílů zahrnuto jen to, co je zaúčtováno do konce nastaveného měsíce nastaveného období.

Funkce je tedy navržena tak, aby ji bylo možné použít i v průběhu účetního období pro mezitímní účetní závěry, (případně průběžně dle Vaší organizační směrnice).

Kurzové rozdíly se vždy účtují se zadáním příslušné měny, částka v měně musí být 0 a částky v tuzemské měně = kurzový rozdíl!

Pokud během účtování kurzových rozdílů dojde k chybě nebo přerušení, je nutné doposud vytvořený účetní doklad zrušit, je neúplný.

Zaúčtovaný doklad, příklad

Strana účtování kurzových rozdílů

Kurzové rozdíly se účtují na stranu podle nastavení parametru v Parametrech účetnictví sdílených, záložce Saldokonto a plat.styk

Možnosti nastavení jsou

Na stranu předpisu
Vždy +MD / +DAL

 

Příklad

Pokud provedete přecenění saldokont v cizích měnách v 3/2009, berou se v úvahu položky saldokont (které mají splněny výše uvedené podmínky) účtované až po konec měsíce 3/2009. To znamená, že se berou v úvahu i položky spárované v následujících měsících. Tyto položky je potom nutné znovu spárovat.

 

 

Kontrola kurzů závazků a pohledávek na kurz rozvahový

při účtování v 1. měsíci účetního období

Při účtování změn závazků nebo pohledávek v cizí měně v 1. měsíci účetního období program kontroluje kurz zůstatku na kurz rozvahový. V případě, že zjistí odchylku, program upozorní:

Uživatel má možnost odsouhlasit a program zaúčtuje. Uživatel má možnost odmítnout, proces se vrátí k předchozímu kroku.

Před dokončením odpovědi může uživatel také zatrhnout "Nezobrazit", v tom případě tato kontrola v aktuálním účetním období aktuálnímu uživateli již probíhat nebude.

Nastavení kontroly lze provést v parametrech účetnictví osobních, v záložce Saldokonta:

Kontrola probíhá jen u saldokontních případů, které nemají zápis v novém období!

 

Zúčtování případů, kdy spárované položky v cizí měně mají zůstatek v tuzemské měně

Umístění

Funkce pro zúčtování případů, kdy spárované položky v cizí měně mají zůstatek v tuzemské měně je umístěna ve formuláři účetního dokladu, tlačítko Chyby překurzování.

Umístění funkce pro zúčtování případů, kdy spárované položky v cizí měně mají zůstatek v tuzemské měně

Popis funkce

Funkce je určena pro zúčtování saldokontních případů vyrovnaných v cizí měně, kdy zůstatek v domácí měně je nenulový. Funkce zobrazí tato saldokonta a umožní vybrat položky k vyrovnání v domácí měně.

Výběr položek k vyrovnání

V nabídce se kromě běžně známých sloupců ukazuje sloupec "Různé měny", který upozorňuje na saldokontní případ, který obsahuje položky v různých měnách. Takové případy doporučujeme před vyrovnáním prověřit.

Po zvolení saldokontních případů odsouhlasením (ENTER) program zúčtuje vyrovnání v domácí měně, např.

 

Nabídka saldokontních případů pro vyrovnání se provádí podle konečného zůstatku v saldokontu, ale vyrovnání saldokontního případu se koná vždy podle inventurního saldokonta k měsíci přihlášení.

To znamená, jestliže je v konečném zůstatku saldokontního případu zůstatek v cizí měně 0 a v domácí měně není, pak se vypočítá stav inventurního salda k měsíci přihlášení a pokud je tedy zůstatek v cizí měně 0 a v domácí měně není, pak se přidá do dokladu zápis, který vyrovná saldokontní případ dle inventurního zůstatku k měsíci přihlášení.

Související témata

Účtování kurzových rozdílů dle IFRS