Účetní závěrka

Top  Previous  Next

Seznam témat :

umístění

popis funkce

účetní závěrka se vstupem do eurozóny

fáze EURO závěrka

akce EURO závěrky

funkce pro modifikaci počátečního stavu

převedení cizí měny po ukončení platnosti

účetní závěrka – změna výkazů verze 165

Umístění

Funkce pro provedení účetní uzávěrky je umístěna v hlavním menu Účetnictví | Závěrka | Závěrka:

Umístění funkce

Popis funkce

Funkce účetní závěrka je určena pro vytvoření počátečních stavů nového účetního období. Funkce je opakovatelná, je však nutno dodržet pravidlo, že účtování, které může být vázáno na správné účtování v následujícím období musí být provedeno dříve. Například před účtování úhrad v cizích měnách musí být v ukončovaném roce provedeno zúčtování kurzových rozdílů u pohledávek a závazků. Funkci spouštíte v nástrojích účetního dokladu v ukončovaném účetním období.

Formulář dokladu - zaúčtování kurzových rozdílů

Harmonogram účetní závěrky stanoví Vaše směrnice pro účtování. Vision ERP obsahuje některé funkce,které mohou s některými pracemi pomoci. Je potřeba hlavně rozlišit jednotlivé činnosti před koncem roku a činnosti, které je nutné mít již 1. 1. (prvního dne měsíce nového účetního období) již hotové aby bylo možné začít prodávat ze skladu, vystavovat daňové doklady, účtovat banku, pracovat v pokladnách apod. Proto v jednotlivých kapitolách (rozdělených podle činností) se budeme zabývat i tím, kdy je nutné tyto činnosti provést a jakým způsobem dosáhnete cíle.

Pro provedení ukončení roku v IS Vision je popsán postup, který obsahuje postup ve všech modulech,  u kterých je potřeba provést nějaké kroky vázané s koncem účetního období.

V případě replikovaného systému databází není vhodné provádět závěrku na konsolidované databázi, vede to k nesprávnému výsledku. Proto je funkce závěrky na konsolidované databázi zakázána.

 

Provázání dat ve Vision ERP, návaznost akcí

Data jednotlivých let jsou ve Vision ERP provázána, a proto odpadá časové zatížení pri sestavování účetní závěrky. Uzavření roku spočívá pouze ze založení číselníku pro nové účetní období a zkopírování počátečních stavů do nového účetního období. Saldokonta, tedy pohledávky a závazky, přechází mezi účetními obdobími automaticky tak, že se přímo díváme na zápisy těchto účetních období. Poněvadž data minulých let Vision ERP nedává do archívu, ani nezakládá nové databázové soubory, je práce mezi účetními obdobími velice snadná. Ale i tak je nutné u některých dílčích kroků dodržet určitou posloupnost.
Jedná se o to, že by měly být provedeny inventarizace skladového hospodářství tak, abyste se při přechodu do nového účetního období vyhnuli tomu, že budete vydávat skladové zásoby, které na skladech nejsou, aby bylo možné správně a srozumitelně inventarizační rozdíly zúčtovat. I když Vision ERP stavy počátku nového účetního období vytváří virtuálně (tedy součtem všech obratu skladu) a je možné začít pracovat ve skladech v novém účetním období a zpětně zavést do uzavíraného účetního období inventarizační rozdíly.
Inventarizace v evidenci dlouhodobého majetku musí být provedena před spuštěním funkce evidence majetku roční zpracování. Je ale nutné uvědomit si, že není podmínkou provést roční zpracování evidence majetku hned při založení nového účetního období, ale je možné toto zpracování provést z mezidobí od počátku účetního období až do podání přiznání k dani z příjmu za minulé účetní období – ci termínu pro sestavení účetní závěrky při auditu společnosti. Ovšem vždy je potřeba funkci spustit až po provedené účetní závěrce
Rychlý a automatický výpočet a zaúčtování kursových rozdílu u pohledávek a závazku, které sledujete v saldokontech, je nutné spustit již před účtováním úhrad závazku a pohledávek v novém účetním období. Jinými slovy, než budete účtovat banku, případně úhrady faktur v pokladnách, je nutné spustit v uzavíraném období přepočet položek saldokont oceněné v cizích měnách. Podrobný popis je v kapitole „Zúčtování kursových rozdílu u pohledávek a závazku“. Dále je nutné připomenout doporučení odlišovat variabilní symboly (čísla vydaných faktur) v jednotlivých letech vložením roku na některé místo struktury čísla faktury.
Před provedení funkce provedení závěrky zadejte naplnit všechny číselníky . Naplnění účtu ponechejte nezatržené, účtový rozvrh dejte naplnit, jakož i ostatní možnosti.
Používáte-li účtový rozvrh pro jiné účetní soustavy, je potřeba i zde číselníky naplnit. Stisknete tlačítko „Jiná období“, založíte jiné účetní období, (muže a nemusí být shodné s Vaším účetním obdobím), poté použijte funkci  „Naplnit číselníky nového období jiné účetní soustavy“, program číselníky naplní dle uzavíraného roku.

Založení jiné účetní období

Po spuštění funkce se sečtou veškeré účetní záznamy minulého účetního období na majetkových účtech. Počáteční stav nového období bude obsahovat výsledný součet  konečný účet rozvážný a počáteční účet rozvážný. Účet zisků a ztrát je převedený na účet nastavený jako závěrkový (431 pro podnikatele).

Nejprve  program nabídne kontrolu rozpisu na střediska. Tato funkce je přístupná také přímo z formuláře pro provedení účetní závěrky. Výjimečně se může stát, že někde nesouhlasí součet za střediska na částky v řádku dokladu, pokud něco nesouhlasí, program to zobrazí, jinak spustí formulář pro zadání a realizaci účetní závěrky období. Doporučujeme vždy kontrolu provést.

 

Program provede účetní závěrku, při které vytváří účet zisku a ztrát (součtuje), který přeúčtuje do počátečního stavu nového roku na Vámi zadaný účet (431 s příslušnou analytikou). Stavy ostatních účtů program převede do počátečního stavu nového roku. Dále překopíruje číselníky které jste určili.

Po ukončení roku je možné pracovat v obou účetních obdobích souběžně a je takto založeno období pro účetnictví, odbyt, sklady.

Účetní závěrku musíte  spustit  pro výsledky lednové závěrky pro vytvoření aktuálních počátečních stavů

Pokud budete vkládat nové účetní doklady do roku starého, počáteční stavy nového roku se budou aktualizovat teprve tehdy, když provedete znovu účetní závěrku, a to s výjimkou saldokont.

Saldokonta upravená nebo pořízená ve starém roce se okamžitě promítají do roku nového. To znamená, že když budete vystavovat převodní příkazy (samozřejmě již v novém roce), nemusíte spouštět účetní závěrku. Také pro párování banky nového roku nemusíte spouštět účetní závěrku.

Číselné řady vydaných faktur

Pro vydané faktury a v dalších řadách, kde evidenční číslo dokladu=variabilní symbol (variabilní symbol pro párování saldokont) doporučujeme nastavit buďto řady nové (se zakódovaným číslem roku - např. řada 1 = 104), nebo do prvního čísla dokladu zakódovat číslo roku.

Program Vám tuto volbu sám nabídne při zakládání prvního dokladu nového účetního období v číselné řadě:

Nastavení čísla dokladu

Můžete postupovat i tak, že pri zavádění prvního dokladu v řadě běžným způsobem vybrat knihu, řadu a po zobrazení formuláře k zápisu uskutečněného plnění po vyplnění obchodního partnera najet kurzorem myši na položku „číslo“: a vepsat první číslo dokladu takto: 120001.

Při zavádění prvního dokladu v řadě běžným způsobem vybrat knihu, řadu a po zobrazení formuláře k zápisu uskutečněného plnění po vyplnění obchodního partnera najet kurzorem myši na položku „Číslo": a vepsat první číslo dokladu takto: 120001.

Číslo dokladu má maximální velikost 6 míst

Po dokončení dokladu systém pokračuje v číselné řadě. Takto je nutné postupovat pro všechny používané číselné řady.

Příklad 

Příklad nastavení pro vydané faktury

 

Inventarizace ostatních rozvahových a podrozvahových účtu

Poněvadž zákon o účetnictví stanoví, že inventarizaci podléhá veškerý majetek a závazky, vyplývá z toho, že inventarizaci podléhají všechny rozvahové účty. Proto budeme vycházet z obratové předvahy nebo hlavní knihy – sestavy:

"účetnictví\Hlavní kniha-kumulace\Obratová předvaha L",
"účetnictví\Hlavní kniha-kumulace\Obratová předvaha portál",
"účetnictví\Hlavní kniha-kumulace\Hlavní kniha s názvy účtu (neúsporný tisk)", případně další sestavy.

Při inventarizaci vycházíme z konečného zůstatku účtu, některé účty jsou rozvedeny v dalších evidencích, jako evidence majetku, skladové hospodářství, evidence mezd. Kde vycházíme z vypočítaných mezd za poslední měsíc účetního období. V případe, kdy sledujeme na jednotlivých účtech pohledávky nebo závazky, jedná se o účty sledované v saldokontech. Položky saldokont – tedy záznamy na účtech které jsou označeny v číselníku stálých účtu pro sledování saldokont a nejsou ze saldokont vyřazeny funkcí pro vyřazení položek saldokonta (SQL: uosn.udruh in ('OBCHSTYK','ZALOHY','SKUPINA') uosn.druh in (0,1,2,7)) definujeme jako „Závazky a pohledávky z obchodního styku k obchodním partnerům“.

Inventarizací tedy zjišťujeme, že stavy jednotlivých účtu odpovídají skutečnosti. Tedy takovéto položky závazku a pohledávek Vision ERP postihuje možností vytvoření sestavy:

„účetnictví\Saldokonta\FRM-Ověření stavu pohledávek a závazku“

 

Tvorba opravných položek a rezerv, časové rozlišení přecenění CP ...

Je potřeba připomenout, že inventarizace také slouží jako podklad pro zúčtování opravných položek. Opravné položky k evidovanému majetku je možné v části Evidence majetku vytvořit.

Opravné položky k pohledávkám – zatím je potřeba zúčtovat „ručně“

Ostatní opravné položky, časové rozlišení, přecenění CP zúčtování rezerv atd. je nutné vytvořit účtováním běžných účetních dokladů

 

Závěrka období

Formulář pro provedení závěrky za účetní období

 

Popis položek :

Nové období založené - pouze poskytuje informaci, nelze měnit. Jestliže není období založeno, pak je nutné období založit pomocí funkce číselník období
Naplnit počáteční stavy účtů nového období - tato možnost je zde jen pro případ, že by chtěl uživatel pouze doplnit některé číselníky a už nechtěl provádět celou závěrku.
Doplnit a přepsat účetní parametry - doplní a přepíše všechny účetní parametry, závislé na období.
Účtový rozvrh

 - pouze doplnit dle poč.stavu - doplní se účtový rozvrh pouze účty, jejichž stav se přenáší při závěrce, nebo se plní do souvztažností, či účetních knih nebo řad.

 - naplnit - doplní se veškeré účty do nového období - doporučujeme

Naplnit organ. strukturu - naplní číselník organizační strukturu (tabulka gcl1stru). Je povolen jen, pokud organizační struktura obsahuje záznam.
Doplnit účetní knihy - při provádění závěrky program doplní účetní knihy nového období podle starého období.
Doplnit účetní řady - při provádění závěrky program doplní účetní řady nového období podle starého období.
Doplnit souvztažnosti - při provádění závěrky program doplní souvztažnosti nového období podle starého období.
Převádět členění rozvahových účtů - stavy rozvahových účtů se převádí podrobně na jednotlivá střediska, v opačném případě se převedou jen sumární hodnoty bez ohledu na členění na střediska.
Převádět účty s nulovými stavy v dom. měně - Do počátečního stavu účtů se převedou i účty, které mají nulový stav v domácí měně, v opačném případě se převedou účty, které mají nenulový stav v domácí nebo cizí měně.
účet závěrky - na tento účet se převede účet zisku a ztrát.
Účty IFRS

 - Převést stavy účtů IFRS

 - Účet závěrky pro IFRS

Účtování rozdílu mezi IFRS a účetnictvím

 - Účetní kniha, Řada, Doklad

 - Účet MD, Účet Dal, Částka

závěrka období se vstupem do EUROZÓNY - závěrka se provede spolu se speciální funkcí pro vstup do eurozóny

 

Ostatní funkce

Jako první je nutné nastavit nové období. Funkcí je aktivován číselník účetních období, jestliže nové období neexistuje, je nutné jej založit.  Zásadou je, že musí navazovat konec účetního období a začátek účetního období. Po uložení nového účetního období dochází k založení některých číselníku a z toho důvodu již nelze se založeným účetním obdobím manipulovat – mimo toho, že je možné posunout konec posledního účetního období.Vyvolání funkce se provede buď stiskem levého tlačítka myši nebo použitím klávesy F7.

Formulář pro vložení nového účetního období

 

 Funkce provede přepočet saldokont (doporučeno před závěrkou pro případ nesouladu). Vyvolání funkce se provede buď stiskem levého tlačítka myši na tlačítku

Funkce je určena pro zúčtování kurzových rozdílů bankovních účtů v cizí měně a valutových pokladen. Vyvolání funkce se provede buď stiskem levého tlačítka myši nebo použitím klávesy F4.

Funkce provede zúčtování kurzových rozdílů závazků a pohledávek k měsíci závěrky. Vyvolání funkce se provede buď stiskem levého tlačítka myši nebo použitím klávesy F5.

Funkce je určena pro kontrolu rozpisu na střediska . Funkce kontroluje součet za střediska na částky v položkách dokladu. Vyvolání funkce se provede buď stiskem levého tlačítka myši nebo použitím klávesy F3.

 Použitím funkce se spustí provedení účetní uzávěrky za aktuálně nastavené účetní období podle nastavených parametrů ve formuláři pro účetní uzávěrku. Vyvolání funkce se provede buď stiskem levého tlačítka myši nebo použitím klávesy F2.

 

Účetní závěrka se vstupem do eurozóny

Po zvolení "Závěrka období se vstupem do EUROZÓNY" se zpřístupní pravá část formuláře.

Domácí měna

Primární nastavení domácí měny je v číselníku států a podčíselníku Historie změn domácí měny (gstatymenad), přičemž položka domácí měna v číselníku států (gstaty.mena) obsahuje poslední,aktuální platnou měnu, tabulka Historie změn domácí měny (gstatymenad) obsahuje případné změny domácí měny v minulosti.

Upozornění pro údržbu sestav: Globální parametr currency zůstane, bude obsahovat poslední platnou měnu bez ohledu na nastavené období a měsíc. Pro starší období nutno použít funkci SQL getcurrency(in @obd date default null,in @mesic integer default null,in @stat char(3) default null).

 

Přepočítací koeficient pro závěrku EUR je uložen do nového sloupce číselníku cizích měn (gmeny) k zanikající měně v položkách Nová měna, (novamena), Datum změny (datzmeny) a Přepočítací koeficient (koefmeny).

Číselník cizích měn

 

Kurzový lístek po zavedení EURO

Dle poskytnutých informací, po zavedení domácí měny EUR ( např. po vstupu Slovenska do eurozóny ) už nebude nadále vyhlašovat kurzy NBS ale evropská banka (EB). Tyto kurzy budou shodné s kurzy všech zemí eurozóny.

Proto kurzy EUR, importované z evropské banky budou uloženy do databáze, do tabulky kurzů  pod státem "emu". K tomuto účelu je přidán stát emu do číselníku států a není možné jej měnit.

Do číselníku států je přidán sloupec eurozóna, který je přístupný jen pro členské státy EU. Po nastavení státu, že patří do eurozónu, program znepřístupní měnu a nastaví na EUR.

Procedury a funkce pro vyhledání kurzů (getkurz* a gkurz*) využívají tuto informaci a pokud stát patří do eurozóny a k požadovanému datu kurzu vychází domácí měna EUR, funkce vyhledají kurz evropské banky, uložený pod státem "emu". Jako kurz eura v tomto případě vrátí 1.

 

EURO závěrka

Postup:

1.nastavit období kalendářní měsíc/rok 12/2008. Zajistit import kurzů k poslednímu dni roku.
2.založit nový doklad v interních dokladech a spustit funkci Účtovat další - Kurzové rozdíly. Zaúčtovat kurzové rozdíly. Důležité je, aby byly použité kurzy k 31.12, protože kurz EUR by měl odpovídat převodnímu koeficientu!

Formulář účetního dokladu, účtovat kurzový rozdíl

3.spustit funkci účetní závěrka. Zde se doporučuje "provést kontrolu rozpisu na střediska".
4.založit nové období (F7 Číselník období)  a uzavřít číselník.

Formulář pro založení nového účetního období

 

Doporučujeme provést přepočet saldokont.

 

5.nastavit "Závěrka období se vstupem do eurozóny"

Nastavení parametru pro spuštění EURO závěrky

Doporučujeme Účtový rozvrh naplnit, tedy ne pouze doplnit dle počátečního stavu

 

6.vložit přepočítací koeficient a stisknout tlačítko

Nastavení číselníků a koeficientu pro přepočet měny

7.spustit funkci měny EUR: Zobrazí se saldokontní případy s měnou předpisu EUR, kde nesouhlasí zůstatek v domácí měně přepočtený přepočítacícm koeficientem na zůstetek ve měně předpisu EUR. Tyto případy mohou mít špatně provedené kurzové přepočty.
8.nastavit Fáze závěrky.. na Částečná/Úplná (viz. dále "fáze EURO závěrky) a aktivovat funki . Pokud kontrola podle bodu 6 něco vykazuje, zobrazí se upozornění.

 

Fáze EURO závěrky

EURO závěrka může mít dvě fáze:

plná
částečná

Závěrku lze provést úplně nebo částečně, zvolením fáze při závěrce. Částečná fáze závěrky umožňuje přechodné období, kdy je možné v měsících před i po závěrce, vkládat a měnit doklady i daňové, využívat funkce párování saldokont, PP a výpisů a použití záloh.

Změny, které obsluha provede do starého období, nejsou zohledněny v novém; k tomu je nutné zopakovat závěrku!
Změny v novém období neovlivní účetnictví ve starém období. Změny saldokonta, PP, zápočtů a pod. v novém období se žádným způsobem nepromítnou do starého období.

Např. použití daného DD ze zálohy v novém období a následně ve starém povede k nesprávnému účtování.

 

Částečná závěrka

zruší doklad předchozí částečné závěrky
navede nové stavy účtů, saldokont a částečného použití záloh v nové měně, neprovede zápisy, vyrovnávající starou měnu.
nastaví field gstatymenad.faze na "částečná"
částečné použití DD z úhrad záloh (udokhdpzal) se nezmění, přepočítává se při použití podle domácí měny použití.

Je přípustné částečně použít dd z úhrady zálohy ve starém období, pak v novém. Jakmile je částečně použitá v novém, období, nesmí se už použít ve starém

 

Úplná závěrka

zruší doklady předchozí částečné závěrky
do měsíce 100 účetní knihy "ROK", řady "0001" založí doklad, kam navede zápisy, vyrovnávající starou měnu
navede nové stavy účtů, saldokont a částečného použití záloh v nové měně stejně jako při částečné závěrce
nastaví field gstatymenad.faze na "dokončená"
nadále bude možné provádět (jako nouzový zásah) změny ve starém období, ale nebudou použitelné funkce párování, likvidace a použití záloh.

 

Navedené stavy v nové měně se nebudou měnit: změny v měsících před změnou měny neovlivní účetnictví v měsících po zavedení nové měny až do opakování finální závěrky
 
Je přípustné opakovat úplnou závěrku a v případě potřeby lze provést i částečnou závěrku a znovu pracovat ve starém období s využitím pomocných funkcí párování.

 

Akce závěrky EURO

Vytvoří doklad do pořadového měsíce 0 nového období - navedení nové měny, do úč. knihy "ROK", řady "0001".

V případě úplné závěrky vytvoří nový doklad: do pořadového měsíce 100 období před změnou měny, kam vyrovná saldokonta

 

Navedení stavů účtů

Ke každému účtu a pro každou měnu, mimo sledované v saldokontu nebo likvidaci navede program počáteční zůstatky (do upoc) v nové domácí měně, cizí měnu v případě staré měny rovněž přepočítá přepočítacím koeficientem. Přepočítané hodnoty se zaokrouhlí podle zásad na 2 desetinná místa.

 

Saldokonto včetně saldokont záloh:

Saldokonto a všechny závislé tabulky budou nově rozlišitelné podle domácí měny. Saldokonto a platební kalendáře se budou vybírat a zobrazovat podle aktuální domácí měny.

Ke každému účtu sledovaného v saldokontu a každému nevyrovnanému případu vložit do dokladu závěrky EUR zápisy:

1. Vyrovná stávající saldokontní případ ve staré měně.

2. Navede nový saldokontní případ v nové měně se stejnými párovacími symboly, kam se vloží zůstatek (součet MD a Dal) přepočítaný do EUR a zaokrouhlený se zachováním data splatnosti.

- Vloží samostatně součet předpisů a součet úhrad, aby se zachovala data splatnosti a poslední úhrady.

- Předpokládá se, že každý saldokontní případ v cizí měně EUR má správně provedených kurzových přepočtech přepočtené částky v nové domácí měně a cizí měně EUR shodné (to zn. při přepočtu saldokont v cizí měně EUR se dosadí částky v cizí měně do nové dom. měně a případný rozdíl se zaúčtuje při zúčtování kurz. rozdílů za celý účet).

 

Likvidace:

Likvidace je rozlišitelná podle klíče konto, ICO, multi, variabilní symbol,

Likvidace není rozlišitelná podle VS2

 

Závěrka provede vyrovnání a navedení stavů likvidace obdobně jako u saldokont, ale pouze jediným zápisem MD, Dal. Pohled likvidace je omezen podle domácí měny dle období a měsíce přihlášení.

 

Částečně použité Daňové Doklady z úhrady zálohy:

Částečné použití DD z úhrad záloh se při závěrce nepřepočítává. V okamžiku použití zálohy se přepočítají částky ve staré domácí měně přepočítacím koeficientem do nové měny a to u DD z úhrady ze zálohy ve staré měně a případné použití zálohy ve staré dom. měně.

Ve starém období se již nenabízejí zálohy v nové měně. Nelze připustit použití záloh ve staré měně, které byly použité v nové měně, zatím program nehlídá

 

Zápočty:

Zůstanou navázané na starou měnu, v novém období se nebudou staré zápočty zohledňovat. V platebním kalendáři k vytvoření zápočtu se nabídne pouze aktuální měna.

 

Rozdíl zaokrouhlení:

Účtovat v nové měně do 1. měsíce nové měny, saldokonto a likvidaci - zaokrouhlovat každý jednotlivý zůstatek a rozdíl účtovat v nové měně do 1. měsíce vždy jen za celé konto.

Příklad saldokonto

Součet předpisů 2763.15 Sk; součet úhrad 1352.23Sk.

T.j. zůstatek 1410.92 Sk, to je 46.83396...Eur, zaokrouhleno dle zásad na centy 46.83 Eur.

Nový předpis je 91.71977 Eur, zaokrouhleno dle zásad na centy 91.72 Eur.

Nová úhrada je 44.89.

 

Převodní příkazy:

Doplní se pole domácí měna (menad) a zůstanou vázané na původní domácí měnu.

 

Platební bilance firem:

Změněn výpočet platební bilance firmy tak, aby se to orientoval podle data případu a ne podle období a měsíce. Období a měsic nebude vůbec použitý, kromě zjištění domácí měny.

 

Plánované doklady:

Doplněno pole domácí měna(menad) do položek plánovaného doklady (updokit) a do plánovaných přijatých plnění (updplnprij).

 

Platební kalendáře:

Zobrazí  se pouze v aktuální domácí měně, jiná domácí měna se bude ignorovat.

 

Splátkový kalendář:

Se nepřevádí, zůstane spojený se starou měnou a doporučuje se uživatelům si doplnit splátky po změně měny.

 

Plánované platby:

Beze změn, do pl. kalendářů se budou nadále vkládat se simulovanou aktuální domácí měnou.

 

Kopírování a storno dokladu:

V novém období po změně měny nelze použít funkci kopie nebo storno dokladu ze starého období, provede se, ale nesprávně, bez přepočtu.

 

Funkce pro modifikaci počátečního stavu

Tabulka počáteční stavy účtů (upoc) má  pole "puvod", které nabývá hodnot:

0 - pořízeno ručně

11 - závěrka účetnictví

201 - závěrka rozdíly po převodu skladů

Naplnění této položky provádí program sám podle toho odkud se naplňují hodnoty.

Položka "puvod" řídí práci účetní závěrky.

Při opakování závěrky se odstraní všechny položky z počátečních stavů nového období (upoc) s hodnotou puvod=11 a všechny nové položky počátečního stavu se vloží s hodnotou puvod=11.

V případě, že obsluha zvolí závěrku včetně "Účtovat rozdíly převodu skladů" odstraní se všechny položky upoc s hodnotou puvod=201 a znovu vloží rozdíly z převodu skladů s hodnotou puvod=201.

Ruční modifikace počátečního stavu roku

Funkce je umístěna ve formuláři kont v záložce "Počáteční stav detail":

 

Další nová možnost modifikovat počáteční stav umožňuje vkládat do počátečního stavu roku (upoc) nové položky a modifikovat ty, které byly vloženy ručně. Obsluha nemůže měnit položky, vložené funkcemi závěrky.

Při opakování závěrky se ručně vložené položky nezruší.

Záložka  "Počáteční stav detail" obsahuje seznam jednotlivých modifikací jednotlivých položek stavů účtů.

Funkce Konta - otevřít formulář - stavy účtů (náhled)

Zde lze ručně vkládat a měnit ručně vložené položky.

Formulář pro vložení počátečních údajů

Modifikovat může každý uživatel, který má k tomu povolení:

Restrikce umožňující měnit počáteční stav

 

Je nutné si uvědomit, že ručně provedené modifikace počátečního stavu se opakováním závěrky neodstraní, budou i nadále ovlivňovat počáteční stav nového období!

U závěrky s přechodem na jinou domácí měnu, ručně modifikovaný počáteční stav ovlivní výpočet rozdílů zaokrouhlení z přepočtu domácí měny. Doporučujeme tedy před opakováním závěrky odstranit všechny ručně provedené modifikace počátečního stavu!

 

Převedení cizí měny po ukončení platnosti

Funkce je umístěna v záložce Účetnictví | Závěrka | Převedení cizí měny po ukončení platnosti:

Umístění funkce

Po spuštění se otevře formulář pro zvolení kterou měnu a kam. Jako první je nutné vybrat měnu k převedení.

Formulář pro převedení cizí měny

Funkce je určena k převedení a změně cizí měny v saldokontech při změně státní měny, pokud nejde o změnu měny vlastního státu (v roce 2009 SKK na EUR).

Funkce vytvoří účetní doklad, kde se prvním zápisem vyrovnají zůstatky saldokont v tuzemské i cizí měně, která končí platnost a druhým zápisem se navedou znovu v tuzemské měně shodně ale v cizí měně nové přepočítané přepočítacím koeficientem.

Funkce předpokládá správné nastavení číselníku měn. Musí být nastavena nová měna, datum ukončení platnosti a přepočítací koeficient.

Nastavení číselníku měn

Dále je nutné nastavit účetní knihu a řadu, kam se má doklad převedení cizí měny zaúčtovat. Během účtování lze akci přerušit. V takovém případě je nutné vzniklý doklad odstranit, protože nebudou všechny položky převedené.

Doporučujeme před akcí provést přepočet saldokont.

Účetní doklad, který funkce vytvoří, obsahuje pro každý saldokontní případ 2 zápisy. Prvním zápisem vyrovnají zůstatky saldokont v tuzemské i cizí měně, která končí platnost. Druhým zápisem se navedou znovu v tuzemské měně shodně ale v cizí měně nové přepočítané přepočítacím koeficientem. Oba zápisy mají spec. hodnotu v položce puvod = 3.

Žádný jiný zápis nesmí obsahovat v položce puvod hodnotu 3

Při vyhodnocení saldokont pro stanovení předpisu program nyní vezme jako přednostní zápis s hodnotou 3 v položce puvod. Tak je zajištěno správné navedení nové cizí měny a vyhodnocení předpisu.

Formulář pro převedení cizí měny

Vazba na původní doklad předpisu je narušena, po převedení bude jako doklad předpisu vyhodnocen právě doklad, vytvořený funkcí "Převedení cizí měny po ukončení platnosti" a bude nutné během testování, zvlášť v sestavách, v případě potřeby, dopracovat hledání původního dokladu předpisu.

 

Ostatní funkce

Funkce provede přepočet saldokont dle zadaných parametrů. Funkci vyvoláte použitím funkční klávesy F3.

Nabídne se formulář, podle nastavení parametrů "pouze nevyrovnané" a "konto" se provede akce přepočet saldokont.

Formulář pro nastavení přepočtu saldokont

 

Tlačítkem se spustí samotný převod měny. Tlačítko je zašedlé dokud nebudou vyplněny všechny položky k tomu určené. Tj. měna kterou převádíte, informace o vytvoření dokladu (kniha, řada).  Funkci vyvoláte použitím funkční klávesy F2.

 

Účetní závěrka – změna výkazů verze 165 a výš

Umístění tiskové sestavy: "„Účetnictví\Závěrkové\Závěrka - Rozvaha+výkaz zisku a ztráty od roku 2012“

Do výkazů účetní závěrky v plném rozsahu byly přidány do pasiv k vlastním kapitálu dva řádky:

A.II.6. Rozdíly z ocenění při přeměnách společností

a

A.IV.3. Jiný výsledek hospodaření minulých let.

Položka „A.II.6. Rozdíly z ocenění při přeměnách společností“ obsahuje u majetku a závazků, které byly vykázány v účetní závěrce využité pro ocenění jmění pro projekt přeměny společnosti, oceňovací rozdíly, které se vztahují k úbytkům tohoto majetku a závazků v období ode dne následujícího po rozvahovém dni pro ocenění do rozhodného dne. Při ocenění majetku a závazků reálnou hodnotou způsobem ocenění podle § 24 odst. 3 písm. a) bodu 1 zákona o položce „A.II.6. Rozdíly z ocenění při přeměnách společností“ neúčtuje; existuje-li ocenění jmění posudkem znalce k rozhodnému dni a došlo-li mezi rozvahovým dnem pro ocenění a rozhodným dnem ke změně položky „B.II.9. Oceňovací rozdíl k nabytému majetku“, účetní jednotka zaúčtuje tuto změnu na příslušný účet vykazovaný v položce „B.II.9. Oceňovací rozdíl k nabytému majetku“ souvztažně s příslušným účtem vykazovaným v položce „A.II.6. Rozdíly z ocenění při přeměnách společností“.

Změna je platná už od roku 2012. V této souvislosti došlo k rozšíření „Osnovy vision“ o účet (kód) 416 - Rozdíly z ocenění při přeměnách společností R-Pasíva-A.II.6 a stejný kód byl vložený do seznamu syntetických účtů jako nový syntetický účet pro účetní období roku 2012.

 
Položka „A.IV.3. Jiný výsledek hospodaření minulých let“ je sice povinná až od roku 2013, ale vzhledem k volnosti, kterou umožňují postupy účtování, mohou účetní jednotky využít i v roce 2012.

Vzhledem k možnosti účtovat opravy minulých účetních období rozvahovou metodou s povinností od roku 2013, tedy pokud se bude jednat o významné částky, současně došlo k rozšíření „Osnovy vision“ o účet (kód) 426 - Jiný výsledek hospodaření minulých let a část odložené daně, obsahuje tedy rozdíly ze změn účetních metod a část odložené daně podle § 59 odst. 6 vyhlášky 500/2002 Sb.. Dále obsahuje opravy v důsledku nesprávného účtování nebo neúčtování o nákladech a výnosech v minulých účetních obdobích, pokud jsou významné. Účetní jednotka popíše použití položky „A.IV.3. Jiný výsledek hospodaření minulých let“ v příloze k účetní závěrce.

 

Výkazy "Rozvaha" a "Výkaz zisků a ztrát s rozpisem účtů"

Umístění tiskové sestavy: "Účetnictví\Závěrkové\Závěrka - Rozvaha+výkaz zisku a ztráty"

Sestava nabízí požadavek na kontrolu přiřazených účtů tak, že je možné vytisknout sestavu s řádky jednotlivých přiřazených účtů.

 

V parametrech sestavy je nutné zadat „Dynamický formát“ a  potvrdit dotaz na položkový tisk.

 

Nastavení parametrů před tiskem - „Dynamický formát“

Dotaz na položkový tisk

 

Související témata

Novela zákona o DPH k 1.1.2012

Zahájení roku a účetní závěrka

Saldokonto

Přechod na rok účetní 2016

Přiznání k dani z příjmu právnických osob