Evidence vozidel

Top  Previous  Next

Seznam témat:

popis funkce

co se může hodit

Popis funkce

Funkce evidence vozidel je určena pro evidenci vozidel pro přiznání k silniční dani v České republice (dále jen ČR) nebo Slovenské republice (dále jen SR). Nastavení zpracování evidence vozidel pro ČR nebo SR se děje autonaticky dle státu vlasní firmy. V přiznání k dani silniční uvádí poplatník vozidla, která jsou předmětem daně, tj. vozidla, kterým je přidělena registrační značka a která jsou používána k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti nebo jsou používána v přímé souvislosti s podnikáním anebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmu u subjektu nezaložených za účelem podnikání podle zvláštního právního předpisu (v ČR § 18 odst. 3 a následující zákona c. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, ve znění pozdějších předpisu).

Karty vozidel se mohou vytvářet na základě evidence dlouhodobého majetku. Vazby mezi evidencí dlouhodobého majetku a evidencí vozidel se předpokládá u firemních vozidel.
Pro potřeby silniční daně je potřeba též evidovat vozidla soukromá, za které  bude firma platit silniční daň resp. evidovat všechna vozidla, která byla využita ke služebním cestám.
Karty vozidel slouží jako základ pro výpočet silniční daně dle Zákona o silniční dani. Musí tedy obsahovat veškeré informace, které mohou ovlivnit výši odvedené silniční daně za vozidlo.
Součástí evidence vozidel jsou další funkce jako je nastavení počátečních stavů, výpočet silniční daně pro nadcházející období na základě počátečních stavů, umožnění výpočtu a podání řádného přiznání. Součástí evidence jsou číselníky, ať již jednoznačně určené Zákonem o silniční dani, tak určené pro jednoduchost evidence vozidel.
V kartách vozidel se evidují podklady pro následnou tvorbu záloh a vyrovnání silniční daně. Evidence vozidel, na rozdíl od evidence majetku, není vázaná na účetní období, ale na kalendářní rok, tak jak je to dáno zákonem o silniční dani.
Na základě informací uvedených v záhlaví, ročních údajích, případně zadaných slev, se při uložení karty vozidla automaticky vypočítá předběžný roční plán silniční daně. Pak podle provede zaúčtování záloh: v ČR dle přednastavených kvartálů, ve SR měsíčně. V posledním pátém kvartálu v ČR nebo 12.měsíci v SR (měsíc prosinec) se provede zaúčtování vyrovnání buď samostatně a pak se vystaví přiznání k silniční dani nebo se zaúčtování vyrovnání provede zároveň s řádným přiznáním.

 

Výsledkem této evidence by mělo být přiznání k silniční dani. Jak tedy postupovat?

při prvním použití je potřeba naplnit číselníky, které jsou dané zákonem - sazby daně, slevy... (číselník sazeb,  číselník slev, číselník osvobození...). Některé číselníky jsou společné s evidencí majetku. Obsah číselníku je naplněn v závislosti na statu zpracování.
zadat všechny nutné informace pro výpočet silniční daně do karet vozidel
zadat sazby pro výpočet daně v kartách vozidel, případně informace o slevách
zadat roční údaje
vypočítat silniční daň pro aktuální rok
zpracovat a zaúčtovat zálohy
zpracovat a zaúčtovat přiznání k silniční dani
ze zpracovaného přiznání je třeba vytvořit dávku elektronického podání, kterou je pak v ČR možno odeslat přímo prostředky Vision ERP na portál EPO. V případě SR je pak nutno dávku vyexportovat jako soubor v XML formátu a ten pak nahrát na webu Finančného riaditelsta Slovenskej republiky (https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/eFormVzor/DP/form.314.html).
do nového kalendářního roku se pak překlopí evidence vozidel ročním zpracováním.

Co se může hodit

Zálohy na silniční daň

Zálohy se platí v ČR čtyřikrát ročně:

   do 15. dubna (na leden až březen)

   do 15. července (na duben až červen)

   do 15. října (na červenec až září)

   do 15. prosince (na říjen a listopad)

Na Slovensku se platí zálohy měsíčně.

Zbytek se doplatí s daňovým přiznáním - do 31.ledna. Zálohy lze rovněž uhradit i na celý rok dopředu.

Silniční daň - výpočet, sazby

Roční sazby uvádí pro ČR § 6 Zákona o silniční dani (u osobního auta  rozhoduje zdvihový objem motoru, u nákladního počet náprav a hmotnost). Pro SR jsou sazby určeny zákonem č. 361/2014 Z. z. znenie 1. 1. 2016 § 5 (u osobního vozidla L a M1 rozhoduje zdvihový objem valcov motora v cm3, u užitkových vozidel a autobusů kategorie M2, M3, N1 až N3 a O1 až O4 rozhoduje celková hmotnost v tunách a počet náprav) a jsou uvedeny v příloze č.1 k tomuto zákonu.

Snížení a zvýšení sazby daně

Pro ČR:

Snížení se uplatní u vozidel, od jejichž první registrace k silničnímu provozu (doma i v zahraničí) neuplynulo devět let. Sazbu daně snížíme podle § 6 Zákona o silniční dani

   o 48 % po dobu 36 kalendářních měsíců od data první registrace

   o 40 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců a

   o 25 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců

Sazbu zvýšíme o 25% u vozidel poprvé registrovaných v ČR nebo zahraničí do 31. 12. 1989.

Pro SR:

Snížení se uplatní u vozidel, od jejichž první registrace k silničnímu provozu (doma i v zahraničí) neuplynulo devět let. Sazbu daně snížíme podle § 7 Zákona č.361/2014

   o 25 % po dobu 36 kalendářních měsíců od data první registrace

   o 20 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců a

   o 15 % po dobu následujících dalších 36 kalendářních měsíců

Zvýšení se uplatní po uplynutí dalších 36 kalendářních měsíců a to:

   o 10% po dobu následujících 12 měsíců

   o 20% pro vozidla, která mají od data první registrace více nez 156 měsíců        

Silniční daň platíme kvůli podnikání

Silniční daň platíme za měsíce, ve kterých jsme auto my nebo kdokoliv jiný použili aspoň na den pro podnikání nebo jinou samostatně výdělečnou činnost. Není důležité, zda máme auto zařazené do obchodního majetku nebo jakým způsobem uplatňujeme výdaje.

Máme-li jen příjmy z pronájmu, silniční daň neplatíme.

Nákladní auta

Máme-li v obchodním majetku vozidlo výlučně k přepravě nákladů nad 3,5 tuny, platíme silniční daň bez ohledu na to, zda jsme vozidlo používali. Neplatíme jen za měsíce, ve kterých byly po celý měsíc odevzdány registrační značky do depozita.

Auto zaměstnance

Pro ČR:

Vyplácíme-li svému zaměstnanci cestovní náhrady podle zákoníku práce, protože používá vlastní auto, musíme platit silniční daň i za jeho auto. Máme dvě možnosti výpočtu silniční daně. Platíme

za každý měsíc, ve kterém byly pracovní cesty vykonány
nebo 25 Kč za každý den pracovní cesty (§ 6 odst. 4 zákona o dani silniční)

 

Pro SR:

Za každý měsíc, ve kterém jelo soukromé vozidlo pro zaměstnavatele (cestovní příkaz), musí tento zaplatit 1/12 roční sazby.

Půjčené auto

Pokud své auto někomu půjčíme (ať už za úplatu nebo bezplatně), a ten někdo jej použije pro cesty pro podnikání a uplatňuje na něj daňové výdaje, jsme to my - jako vlastník auta, kdo za auto musí platit silniční daň a podat daňové přiznání.

Související témata

Evidence vozidel

Výpočet silniční daně

Slevy a vyjímky

Sledování umístění - evidence vozidel

Zálohy a vyrovnání silniční daně

Opravné přiznání

Dodatečné přiznání

Přiznání k dani

Hromadné přepočty

Přiznání k dani

Roční zpracování