Roční zpracování mezd

Top  Previous  Next

Seznam témat:

postup

 

Roční zpracování mezd

Roční zúčtování daně

Veškeré operace související s ročním zpracováním mezd se provádí až po zpracování a odeslání mezd 12. měsíce roku.

Pak se začne tisknout zaměstnancům buď potvrzení daní z příjmů ať už zálohové daně nebo případně i srážkové nebo žádost o provedení ročního zúčtování od zaměstnavatele… pro toto všechno je termín vždy do 15.2. a musí být uživatel přihlášen v období 12. měsíce roku, za který to tiskne.

Potvrzení na srážkovou daň je přiřazeno k prohlížeči ročních pracovních poměrů, stejně tak i potvrzení druhého z poplatníků pro případ, že druhý z manželů podává daňové přiznání.

Pokud zaměstnanec žádá o vyrovnání daně od zaměstnavatele, tak se tiskne žádost o provedení ročního zúčtování, kterou zaměstnanec podepíše a určí tam, co bude mít za odpočty a dodá potřebné doklady pro zúčtování požadovaných odpočtů. Rovněž je nad trvalými pracovními poměry.

Když už je žádost o provedení ročního zúčtování od zaměstnance podepsána a doloženy potřebné dokumenty, může se zadat do ročního zúčtování – stojí se zase v období 12.daného roku.

Zvolíme funkci Mzdy – roční zpracování – finanční úřad – roční zúčtování daně. Tam se jednotlivý pracovník rozklikne, zvolí se se naplnit údaji ze mzdového listu a určí se, co chce provést, zda potvrzení, nic nebo zúčtování. Kdo chce zúčtování, tak se mu zde zadají jednotlivé sumy, které dodal na základě dokumentů (dary, zaplacené úroky, životní a penzijní pojištění, školkovné atd.) program pak sám zúčtování spočítá.  Pokud člověk nastupoval v průběhu roku a rovněž žádá zúčtování, je potřeba ještě od něj vyzískat veškerá potvrzení od předešlých zaměstnavatelů v daném roce, a to se zapíše do k tomu určené levé části formuláře „předchozí plátci“ samozřejmě sečtené, pokud měl zaměstnavatelů po sobě jdoucích více. Až je to vše spočítané, vytiskne se nad pracovníkem sestava „daň – výpočet do formuláře pro označené pracovníky……“ dle příslušného roku a požadované verze tiskopisu, tisknout se může samozřejmě hromadně po označení více pracovníků.

Kdo chce jen potvrzení o příjmech a bude si podávat přiznání sám, zase se dá naplnit údaji ze mzdového listu, označí se potvrzení a pak se u označených lidí dá zase tisk sestavy „daň – potvrzení do formuláře pro označené pracovníky….

Import daňových vyrovnání k výplatě do měsíčních dat

Vkládání ročního zúčtování do mezd následujícího roku – až je vše u všech připravené, stojí se v běžném mzdovém období, kam chci import ročního zúčtování pracovníkům dát, nejpozději však do mezd za 3. měsíc následujícího roku.  Tak zvolím: Mzdy – roční zpracování – finanční úřad - import daňového vyrovnání z minulého roku do aktuálního období. Tímto se přeplatky naimportují do aktuálního měsíce do položky „roční vyrovnání daně“ a vyjede k tomu i sestava. Přenáší se jen přeplatky nad 50,-Kč. Funkce je opakovatelná, vždy se přepíší hodnoty v měsíčních datech hodnotami z ročního zúčtování. Pokud se ale v dalším měsíci zjistí, že se na někoho zapomnělo, nebo někdo donesl podklady pozdě apod., není již možné import použít, načetly by se totiž přeplatky všech pracovníků. V tomto případě je třeba dodatečný přeplatek na dani zadat ručně v měsíčních datech na záložce částky do položky vyrovnání daně.

Hlášení pro finanční úřad

Na finanční úřad se podává hlášení o vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti a dani srážkové.

Po zvolení funkce Mzdy – roční zpracování – finanční úřad – vyúčtování daně z příjmů a daně srážkové se program zeptá na rok, za který hlášení vytvořit a měsíce od do (standardně 1-12, ale je možné v odůvodněných případech změnit). Vytvoří se kontrolní sestava s podklady, po jejím uzavření následuje dotaz „Připravit podání pro portál EPO?“ Při kladné odpovědi jsou zapsány dávky do elektronického podání. Odtud je doporučeno je vyexportovat a načíst na EPO, provést kontrolu, zda vše souhlasí, případně přímo v EPO provést opravy či změny a následně odeslat.

 

ELDP

ELDP za předchozí rok u pokračujících pracovních poměrů – podat do konce dubna následujícího roku. Být přihlášen v období 12. měsíce roku, za který ELDP podávám a otevřít roční pracovní poměr. Zde si označit pracovníky, pro které se bude ELDP vytvářet a pak zvolit na  liště pracovních poměrů akci „ELDP vložení označených pracovníků do ELDP“ (klávesová zkratka Alt+E). Vytvořené evidenční listy se zobrazí v prohlížeči a je možné je ihned upravit, vytisknout či předat do elektronického podání k odeslání na OSSZ. Případně je možné zobrazený prohlížeč s evidenčními listy zavřít a následně si jej zobrazit v menu „roční zpracování – OSSZ – evidenční listy důchodového pojištění“. I zde je možné je vytisknout, zkontrolovat, upravit (ruční změna má vždy přednost před automatickým naplněním) a pak zase všechny potřebné označit a přes funkci v horní liště – elektronické podání ELDP poslat do dávek elektronického podání a pak následně odeslat na OSSZ.

 

Postup při založení mzdového období na nový rok

Ve mzdách se neprovádí žádné závěrky, zvolí se založení období jako na kterýkoliv jiný měsíc. Pokud je program připraven na práci v novém roce a jsou do něj zapracovány legislativní změny, období bude možné založit, v opačném případě založení nového roku neproběhne a program zobrazí upozornění. Vše je podrobně popsáno u založení nového roku. Založení nového roku ve mzdách se provádí výhradně až po zpracování mezd za prosinec, nikdy ne dříve.

Související témata

Mzdy

Docházka

Číselníky mezd