Výpočet mzdy |
Top Previous Next |
Seznam témat : zadávání údajů potřebných pro výpočet výplaty roční zúčtování daně, import daňového vyrovnání Funkce pro výpočet mzdy je umístěna v hlavním menu Umístění funkce pro výpočet mzdy u jednoho či více zaměstnanců označených v prohlížeči měsíčních dat, je umístěna v záhlaví prohlížeče: Umístění funkce
Založení období, tedy měsíce pro zpracování mezd je prováděno funkcí v hlavním menu . Po založení období se z osobních karet a pracovních poměrů trvalých přenesou potřebné údaje do měsíce a založí se měsíční data (pro konkrétní výpočet mzdy) a pracovní poměry platné pro aktuální měsíc. V pracovních poměrech pro aktuální měsíc najdeme částečnou kopii pracovních poměrů trvalých, kterou si můžeme upravit libovolným způsobem pro výpočet mzdy pro tento daný měsíc (je možné změnit např. plat, zdravotní pojišťovnu atd.). Tyto údaje jsou pam platné pouze pro tento daný měsíc.
V evidenci měsíčních dat se zadávají konkrétní odpracované hodiny časové, úkolové, přesčasové či konkrétní částky určené pro výpočet mzdy pro tento měsíc. Zde také zpracujeme výplatu. Zdůrazňuji, že při založení dalšího období se vytvoří opět z osobních karet a pracovních poměrů trvalých nová měsíční data a nový pracovní poměr pro aktuální měsíc nezávisle na změnách provedených v pracovních poměrech platných pro minulý měsíc. Zadávání údajů v Personalistice a mzdách Je zde možné zvolit několik způsobů, zadávání pomocí menu, kde jsou jednotlivé části personalistiky a mezd, tedy postupujete po jednotlivých položkách menu a zadáváte do seznamu všech lidí vždy postupně údaje, nebo pravděpodobně používanějším způsobem, tedy po jednotlivých lidech, kdy si u každého člověka zadám veškeré potřebné údaje pro výpočet výplaty, a to pomocí záložek na osobní kartě a ikonek nad prohlížečem pracovních poměrů či měsíčních dat. Je potřeba zdůraznit, že způsob zadání nemá vliv na data, tedy kdekoliv vámi zvoleným způsobem zadaná data, se projeví tam, kde mají, uvedené způsoby zadávání je také možné kombinovat dle libosti uživatele, a s dodržením principu personalistiky a mezd, který je popsán výše. Mzda je počítána z údajů, které jsou zadané v měsíčním pracovním poměru, měsíčních datech, srážkách, dětech, nemocech, ze všech dalších hodnot zadaných konkrétnímu pracovníkovi a také hodnot z parametrů mezd. V měsíčních datech se zadává převážně odpracovaná - neodpracovaná doba, doba nároku na různé příplatky apod., tj. časové údaje. Údaje o výši mzdy (základní mzda - tarif), průměr pro náhrady, jak počítat zdravotní a sociální pojištění, daně, slevy na dani apod. jsou načteny z příslušného měsíčního pracovního poměru. Změnou údajů se ovlivní i vlastní výpočet mzdy. Například změnou nastavení ze základní daně na srážkovou v měsíčním pracovním poměru se při opakovaném výpočty mzdy změní i daň. Zadávání údajů potřebných pro výpočet výplaty Aby bylo možné vypočítat mzdy, musí být splněny a zadány následující údaje :
Typ zadání výpočtu výplaty Pro výpočet mzdy mohou platit různá pravidla.
V měsíčních datech zadáváme potřebná data do příslušných políček, přiřadíme volitelné složky atd. a uložíme. Měsíční data se zakládají zároveň s zadáním nového mzdového období, pokud dojde během měsíce k nějakým změnám ( nemoci, srážky, volitelné složky ... ), je nutné tyto údaje do měsíčních dat doplnit
Zadání nemoci provedete pomocí ikonky v prohlížeči měsíčních dat, přičemž záleží, zda jsme malá či velká organizace. U malé organizace vyplňujeme pouze položky "neschopen od", "neschopen do", což se nám do výplatního lístku promítne jako zameškané dny. zadání pracovní neschopnosti u malé organizace Pokud jsme však velká organizace, tak kromě položky "neschopen od", "neschopen do" doplňujeme i položky "dávka NP od", "dávka NP do", čímž zajistíme výpočet nemocenské dávky dle platného průměru pro toto období. zadání pracovní neschopnosti u velké organizace Vždy ale vyplňujeme, zda jde o nemoc novou či pokračující, a položku "druh dávky", popřípadě položku "odpracované hodiny 1.den".
Zadání srážky opět můžeme použít ikonku v záhlaví prohlížeče měsíčních dat a zadat srážku výše popsaným postupem.
Zařazení zaměstnance do výpočtu mezd v daném měsíci Pokud je potřeba zařadit člověka, který již ukončil pracovní poměr v organizaci do výpočtu mezd, např. onemocní v ochranné lhůtě, pak použijeme funkci pro vložení pracovníka do měsíčního zpracování mezd v prohlížeči pracovních poměrů trvalých, čímž dostaneme pracovníka do měsíce, tzn. vytvoří se mu měsíční data a tím i možnost výpočtu výplaty. Tato funkce se používá také v případě, že je nutné aktualizovat data z trvalého pracovního poměru, která jsou změněna v již založeném měsíci. Samozřejmě je možné tuto úpravu místo v pracovních poměrech trvalých (pokud nemá být platná v dalších měsících) provést v pracovních poměrech platných pouze v aktuálním měsíci, pak tuto funkci v tomto případě nepoužíváme.
Výpočet mzdy probíhá vždy podle zadaných jak parametrů, tak nastavení např ve volitelných složkách mezd. Nelze jednoduše popsat veškeré pochody a výpočty, které během výpočtu jednotlivých mezd probíhají. V zásadě se dá říci, že výpočet v měsíčních datech ze zadaných vstupních dat, při výpočtu se zohlední údaje z aktuálního pracovního poměru, měsíčních dat, náhrad nemocí, jiné sazby, úkolové mzdy, volitelných složek a srážek. Minimální mzda je nejnižší přípustná výše odměny za práci v pracovněprávním vztahu. Mzda, plat nebo odměna z dohody nesmí být nižší než minimální mzda. Do mzdy a platu se pro tento účel nezahrnuje mzda ani plat za práci přesčas, příplatek za práci ve svátek, za noční práci, za práci ve ztíženém pracovním prostředí a za práci v sobotu a v neděli. Nedosáhne-li mzda, plat nebo odměna z dohody minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout doplatek. Program doplatky počítá automaticky.
Jedná se o mzdu mzda před snížením o daň a sociální a zdravotní pojištění.
Výpočet pro jednoho zaměstnance Pro výpočet mzdy u jednoho či více zaměstnanců označených v prohlížeči měsíčních dat je určena funkce výpočet výplaty. Po přepočtu všech zadaných dat a následném výpočtu mezd se zobrazí náhled výplatního lístku a zároveň se nám doplní položky v záložce "vypočtené hodnoty" a "vypočtené hodnoty2" ve formuláři měsíčních dat.
Zaměstnanec, který nemá vypočtenu výplatu, je označen v měsíčních datech červeně, stejné označení má i tehdy, pokud výplatu má již spočtenu, ale změnilo se něco, co výši jeho výplaty ovlivní. Zaměstnanec s již vypočítanou výplatou je v prohlížeči měsíčních dat tučně označený. Prohlížeč měsíčních dat
Pokud je potřeba vypočítat výplaty všem lidem najednou, existuje zde funkce v nabídce Vision ERP , která zaručí výpočet nespočítaných výplat a znovu přepočítá již vypočtené.
Pro zaúčtování mezd je určena speciální funkce menu
Roční zúčtování daně, import daňového vyrovnání
Roční zúčtování daně U jednotlivých zaměstnanců vyplníme ze mzdového listu údaje, dále případně doplníme údaje, které jsou nutné (např. údaje od minulého zaměstnavatele apod.), a zatrhneme výstup požadovaný u daného člověka (Potvrzení o příjmech či Vyrovnání daně), uložíme a potom si v prohlížeči vybereme sestavu, kterou chceme vytisknout, tedy buď potvrzení o příjmech či daňové vyrovnání.
Import daňového vyrovnání Provádíme v měsíci (v následujícím roce), ve kterém chceme vyrovnání daně zahrnout do výplaty. Funkce nám doplní do položky Vyrovnání daně v záložce Částky v Měsíčních datech příslušnou částku, která se nám potom promítne do výpočtu výplaty.
Je umožněno odesílání výplatních lístků emailem. Sestava "Výplatní lístek pro jednoho pracovníka (nebo více označených)", přiřazená k prohlížeči měsíčních dat, obsahuje skriptovací funkci SETMAILITEM. Pokud mají pracovníci vyplněny v osobní kartě emaily a v měsíčních datech uživatel označí pracovníky k tisku výplatních lístků, tak při zvolení funkce Export (místo náhledu či tisku) bude pracovníkům výplatní lístek odeslán emailem v zadaném tvaru (spustí se průvodce). Centrálně se musí ve sdílených možnostech IS Vision ERP nastavit způsob odesílání emailů (adresa SMTP serveru).
Úprava ve výpočtu zůstatku dovolené při zadání datumu výstupu. Aktuální zůstatek dovolené se vypočítá podle datumu nástupu, datumu výstupu, čerpané dovolené od začátku roku (bez dodatkové a staré dovolené) a zameškaných dnů pro krácení dovolené (nemoc, neplacené volno). Jsou kontrolovány i odpracované dny, pokud je jich méně než 60, je dovolená vypočtena za odpracované dny, za každých 21 dnů 1/12. V informačním dialogu je v případě výpočtu za odpracované dny jejich počet uveden. Pokud jsou odpracované dny 0, tak výpočet dovolené proběhne jako by bylo odpracováno více než 60 dnů, neproběhne výpočet podle odpracovaných dnů. Je to z důvodu, aby bylo možné nově přijatým pracovníkům při pořízení pracovního poměru zadat zároveň i datum výstupu. Datum výstupu je možné kdykoliv (na rozdíl od minulých verzí) změnit či zrušit, výpočet zůstatku dovolené proběhne vždy z aktuálních dat. Nárok na dovolenou není i nadále počítán u dohod mimo pracovní poměr.
Související témata |