Odpočet

Top  Previous  Next

Seznam témat:

popis funkce

Popis funkce

Úprava odpočtu daně z přidané hornoty (DPH) a vyrovnání odpočtu daně z přidané hodnoty (DPH) mohou dodatečně změnit poměrnou část původně uplatněného nebo naopak neuplatněného nároku na odpočet daně z přidané hodnoty při pořízení vymezeného majetku dlouhodobé spotřeby.

Platnost do 31.12.2010

(§ 78 až 79 zákona o DPH)

Úprava odpočtu daně z přidané hodnoty (§78 zákona o dani z DPH) se týká karet dlouhodobého majetku, u kterých dojde v období pro úpravu daně ke změně účelu použití, která vede ke změně nároku na odpočet daně. Kde obdobím pro úpravu daně je období 5 po sobě jdoucích kalendářních let, počínaje rokem,kdy byl majetek = karta dlouhodobého majetku pořízen.

Vyrovnání odpočtu daně je upraveno podle § 79 zákona o DPH a vztahuje se pouze k odpočtu daně, který plátce uplatnil při pořízení dlouhodobého hmotného nebo nehmotného majetku v poměrné výši po zkrácení (Způsob krácení daně na vstupu). Výše tohoto odpočtu se v rozmezí pěti let od pořízení vyrovnává v návaznosti na vývoj vypořádacích koeficientů, a to podle změn poměru mezi nárokem na odpočet daně v následujících letech a nárokem na odpočet daně za rok, ve kterém byl majetek pořízen. Vyrovnání odpočtu daně se přitom provádí pouze v případě, že dojde ke změně ve vypořádacích koeficientech větší než 10 procentních bodů. Obdobně jako úprava odpočtu daně se vyrovnání odpočtu daně provádí pouze u vymezeného dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku.

 

Tzv. ukazatel nároku na odpočet se stanoví následovně:

číslo 0, pokud plátce nemá nárok na odpočet daně (tj. právě z důvodu zrušení registrace),
číslo 1, pokud plátce má nárok na odpočet daně v plné výši, nebo
hodnota posledního vypočteného vypořádacího koeficientu, pokud plátce krátil nárok na odpočet podle § 76 zákona o DPH, protože uskutečňoval i plnění osvobozená bez nároku na odpočet.

Postup

Samostatné zpracování probíhá ve dvou krocích výpočty odpočtu či vyrovnání DPH, po té zaúčtování. Tomu musí předcházet nastavení u jednotlivých karet

jako prvotní se předpokládá zadání odpočtu DPH při pořízení přímo do karty dlouhodobého majetku, případně dodatečně pomocí typu pohybu "oprava", kdy se příslušné položky doplní nebo je možné využít speciálně k tomu určen typ pohybu "oprava DPH v roce pořízení"
nastavení koeficientu účelu použití do karty dlouhodobého majetku v době pořízení
nastavení případnou úpravu odpočtu - změna účelu použití a to jak u jednotlivých karet, tak s možností použití hromadného nastavení v aktuálním období
pro uplatnění odpočtu DPH při úpravě odpočtu je důležité před jejím zaúčtováním spustit výpočet odpočtu DPH
zaúčtování úpravy odpočtu DPH
stejně tak u vyrovnání odpočtu u odepisovaného dlouhodobého majetku, u něhož byl krácen nárok na odpočet koeficientem, je nutné spustit výpočet vyrovnání DPH
zaúčtování vyrovnání DPH

Účinnost od 1.4.2011

(§ 78 až 78c zákona o DPH)

Od 1.1.2011 byl zaveden tzv. poměrný koeficient , ten vyjadřuje, nakolik přijaté plnění souvisí s ekonomickou činností plátce a nakolik je či bude využíváno mimo ekonomickou činnost (např. k osobní potřebě).

Před novelou si plátce mohl zvolit, zda v případě kombinovaného využití daného přijatého plnění (např. automobil k pracovním cestám i k soukromému užívání) uplatní odpočet pouze v poměrné výši  nebo uplatní plný odpočet, s tím, že při každém užití mimo ekonomickou činnost bude uplatňována daň na výstupu.

Nově už tato volba není možná v případě dlouhodobého majetku, nárok na odpočet je přípustný pouze v poměrné výši, tj. s užitím poměrného koeficientu (vyjádřeného v procentech).

Úprava odpočtu se týká

jak případů změny způsobu užití daného majetku, tak i pohybu koeficientu krácení o  víc než 10 procentních bodů
pořízeného dlouhodobého majetku
nadále obecně pětiletého období od kalendářního roku, v němž byl odpočet uplatněn, ovšem s tím, že pro nemovitostí se lhůta stanoví na 10 let.

Pravidla pro uplatnění nároku na odpočet daně na vstupu u přijatého zdanitelného plnění

 

U hmotného majetku a jeho technických zhodnocení v případě pořízení a zařazení od roku 2011 v případě dodržení § 75 odst. 4 a § 76 vypořádáte již v účetnictví, potom v evidenci majetku postačí zapsat údaje o možném odpočtu DPH a uplatněném odpočtu DPH pro další roky, pokud po jeho zařazení nebudete měnit způsob kráceného odpočtu DPH.
 
Pokud budete od roku 2011 zařazovat majetek, který pořizujete více let a bude poměrný koeficient násobený vypořádacím koeficientem odlišný o více jak 10 procentních bodů, nebo v případě prodeje, pak i majetek zařazený v roce 2011 bude podléhat vypořádání dle §§ 78.
 
Předtím, než tuto funkci spustíte, máte-li krácený odpočet DPH, musíte v účetnictví spustit vytvoření daňového přiznání za poslední zdaňovací období kalendářního roku a vypočítat a uložit do parametrů účetnictví vypořádací koeficient daného roku. Poté přiznání smažete a provedete úpravu a vyrovnání odpočtu DPH u hmotného majetku a jeho technického zhodnocení.

Postup

Samostatné zpracování probíhá pouze v jednom kroku a to při vyrovnání DPH. Tomu musí předcházet nastavení u jednotlivých karet tedy stejně jako v předchozím případě.

jako prvotní se předpokládá zadání odpočtu DPH při pořízení přímo do karty dlouhodobého majetku, případně dodatečně pomocí typu pohybu "oprava", kdy se příslušné položky doplní nebo je možné využít speciálně k tomu určen typ pohybu "oprava DPH v roce pořízení"
nastavení při pořízení koeficientu účelu použití do karty dlouhodobého majetku, případně poměrného koeficientu (v procentech)
nastavení případnou úpravu odpočtu - změna účelu použití a to jak u jednotlivých karet, tak s možností použití hromadného nastavení v aktuálním období
nastavení poměrného koeficientu (v procentech) v aktuálním období
výpočet vyrovnání DPH
zaúčtování vyrovnání DPH

 

Související témata

Odpočet DPH

Vyrovnání DPH

Přehled zaúčtování DPH

Novela zákona o DPH (1.4.2011)

Novela zákona o DPH k 1.1.2012