Elektronická evidence tržeb (EET) |
Top Previous Next |
Seznam témat: funkční oblasti EET ve Vision ERP Funkce slouží pro správu datových zpráv o tržbách elektronické evidence tržeb (EET) je umístěna v hlavním menu :Umístění funkce Jde o soubor nástrojů sloužících k odesílání tržeb vytvářených ve IS Vision ERP pomocí datových zpráv (DZ) na portál Elektronické evidence tržeb. Náležitosti upravuje Zákon č.112/2016 Sb. O evidenci tržeb (ZoET, http://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/16-112.htm) a jednotlivé aspekty vysvětluje „Metodický pokyn k aplikaci zákona o evidenci tržeb“ ver.1.0 (MP http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Metodika-k-evidenci-trzeb_v1.0.pdf). Strukturu dat a některé další užitečné informace jsou popsány v dokumentu „Formát a struktura údajů o evidované tržbě“ (FASEET http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/EET_popis_rozhrani_v3.0.pdf) nebo „Popis položek datové zprávy Situace při evidenci“ (PP http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/Popis_polozek_datove_zpravy_v3.1.pdf). Certifikáty pro testovací větev jsou zde - (http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/EET_CA1_Playground_v1.zip). U elektronická evidence tržeb ve zkratce EET jde o evidenci přijatých peněz v podnikání, tedy osobou evidující tržby je poplatník daně z příjmů (FO i PO). Kde evidovanou tržbou je platba, která splňuje obě následující podmínky současně:
Formální náležitosti (§ 5 ZoET) - platby musí probíhat:
V případě, kdy se jedná čistě o platby převodem z účtu na účet nebo v případě inkasa, nejsou formální znaky evidované tržby naplněny, a tudíž takové platby nejsou evidovanými tržbami.
1. Pro DBA povolit oprávnění u EET.
Organizační a technické zajištění činnosti
Aby bylo možné platby realizovat v IS Vision ERP, je nutné splnit následující nastavení a použít následující postupy. Nejprve je nutné vložit certifikát a nastavit parametry pro elektronické podání - obě funkce naleznete v sekci elektronického podání - nastavení parametrů: Umístění funkce Vložení certifikátu se provede v záložce "certifikáty". Vložení certifikátu Nastavení parametrů pro EET provedete v záložce se stejným názvem "EET":
Aby se uživatel vůbec mohl pracovat s touto evidencí, je nutné mu nastavit práva - provede se přiřazením restrikce uEETadmin.
Je nutné určit odpovědného uživatele tomuto uživateli ve správci nastavit povolení: Nastavení restrikcí a oprávnění pro uživatele či skupinu uživatelů Provozovna - nastavení Dále je potřeba nastavit číslo provozovny, které jste uvedli při registraci k EET a identifikaci pokladních zařízení. Funkci naleznete v parametrech účetnictví : Umístění funkce Nastavení čísla provozovny
Funkční oblasti EET ve Vision ERP Běžná účetní kniha V běžné pokladní knize může být jedna nebo více číselných řad pro evidované platby (EET). Každá číselná řada má svoje registrační údaje. Pokud je číselná řada označená pro vystavování uskutečněného plnění, lze přímo vystavit daňový doklad a tím i integrovanou účtenku s příslušnými registračními kódy. Pokud je číselná řada označená pro vystavování běžných účetních dokladů příjmových, lze takto hradit do pokladny již vystavené daňové doklady, či přijímat jiné platby (zálohy, kauce apod.). Jedna číselná řada může zahrnovat oba případy. Pokladní kniha Funkce pokladny pro „neúčetní“, kde je možné zachytit jak platbu již vystavených daňových dokladů, tak i zjednodušené registrované platby pro EET. Tato agenda neobsahuje všechny případy pro EET, jedná se jen o zjednodušený příjem a výdej peněz s tím, že posléze účetní musí doklady zaúčtovat. Prodejní pokladna Prodejní pokladna je funkce, která umožňuje prodávat zboží v prodejnách, je vázaná na sklad, lze používat čárové kódy, na konci směny se vystavuje výdej ze skladu a další spojené transakce. Každá účtenka prochází EET.
U obou typů se přístup k řešení bude lišit u běžného uživatele a u „Administrátora EET“ (AEET). Postupy budou vysvětleny níže u jednotlivých rolí. U obou však dojde k automatickému znovuodesílání DZ.
Společné atributy
Běžný uživatel (pokladní) Vytváří v rutině tržby, tiskne účtenky. Po vytvoření tržby se IS Vision ERP pokusí tuto odeslat do EET. Pokud DZ vrátí FIK, je tento uložen do tabulky a vytištěn s ostatními povinnými atributy na účtenku. Pokud odeslání DZ vygeneruje chybu, je v klientu IS Vision ERP spuštěn časovač, který se dle nastaveného intervalu pokouší DZ s chybou znovu odeslat, ale o této činnosti nepodává žádné zprávy, aby obsluha pokladny nebyla rušena. Jakmile se podaří všechny takové DZ odeslat, časovač se zastaví. Časovač se zastaví také při odlogování uživatele. Administrátor EET Vybraný uživatel, který má nastavenu restrikci „uEETadmin“.
Formulář se skládá kromě záhlaví z více záložek: Formulář Administrátor EET - záložka neodeslané tržby Popis položek:
Všechny prvky, které by mohly aktivně ovlivnit práci s DZ nebo jsou přímo určeny EET adminovi, jsou pro všechny uživatele mimo EET admina neaktivní. Ostatní funkce Funkce Aktualizace prohlížeče občerství data v prohlížeči Neodeslané tržby
Formulář Administrátor EET - záložka varování Popis položek:
Ostatní funkce Funkce Aktualizace prohlížeče občerství data v prohlížeči Varování Záložka Přehled odeslaných tržeb Formulář Administrátor EET - přehled odeslaných tržeb Popis položek:
Ostatní funkce Funkce Aktualizace prohlížeče občerství data v prohlížeči Přehled odeslaných tržeb Záložka Odeslané, ale vyskytla se chyba Formulář Administrátor EET - odeslané, ale vyskytla se chyba Slouží pro vyhodnocení dlouhodobého provozu a struktury jeho chybovosti. Jde o datové zprávy, u nichž se v rámci procesu odesílání vyskytla chyba. Předpokládá se, že tyto případy budou řídké a proto se v systému pamatuje pouze poslední vyskytnuvší se chyba. Program registruje chyby dle dokumentace EET a dále pak definuje několik chyb vlastních. Jsou to: 1000 – chyba na straně technického zařízení uživatele. Jde např. o výpadek internetu, chybnou URL adresu apod. 1001 – portál EET se chová nekorektně a vrátil prázdnou zprávu jako odezvu na zaslanou datovou zprávu 1002 - portál EET se chová nekorektně, případně se data poškodila po cestě. Jako odezva na zaslanou datovou zprávu přišlo nekorektní XML Ostatní funkce Funkce Aktualizace prohlížeče občerství data v prohlížeči Odeslané, ale vyskytla se chyba V případě běžného zasílání DZ funkční připojení k internetu. Dále je třeba na základě obdržených přihlašovacích údajů pro portál evidence tržeb (https://adisepo.mfcr.cz/adistc/adis/idpr_pub/eet/eet_sluzby.faces) vygenerovat číslo(čísla) provozovny a uživatelský certifikát(y). Na tomto místě je možné provádět kontrolu odeslaných vlastních tržeb nebo kontrolu libovolné obdržené účtenky. Rozeznáváme v podstatě 2 druhy provozu - Testovací a Ostrý Důležité provozní upozornění: uživatelské certifikáty fungují výhradně v Produkčním prostředí, testovací certifikáty výhradně v Testovacím prostředí ! Důležité: pro správnou činnost odesílání EET DZ je nutné, aby měl uživatel povolen modul "Elektronická podání (eGovernment)" ! Testovací provoz Tento druh provozu se použije při počáteční parametrizaci a testování systému odesílání datových zpráv do produkčního prostředí portálu EET. V parametrech EET se nastaví následující:
V tomto nastavení jsou DZ odesílány do produkčního prostředí EET v ověřovacím režimu. Tzn., že tržba není přijata ke zpracování, ale pouze vyhodnocena stran její správnosti. V odpovědi se pak vrací chybový kód a seznam varování. Pokud je chybový kód = 0 a popis = "Datovou zpravu evidovane trzby v overovacim modu se podarilo zpracovat", pak je testovaná DZ po všech stránkách v pořádku. V opačném případě je třeba v dokumentaci vyhledat tabulku zasílaných chyb a sjednat nápravu, případně se spojit s technickou podporou firmy Vision. Pokud již DZ negenerují chyby, je možno testovací provoz opustit a zahájit Ostrý provoz Ten se od Testovacího provozu liší stran nastavení pouze změnou
Při změně nastavení tohoto parametru jsou zároveň vymazány všechny DZ odeslané v ověřovacím režimu. Obsluha (EET admin) je při zrušení Ověřovacího módu vyzván ke smazání DZ zaslaných v ověřovacím režimu a bez této akce nelze režim změnit. Od tohoto okamžiku jsou DZ zasílány v tzv. Ostrém módu (viz Tabulka 1: Varianty odpovědi systému EET dokumentu FASEET http://www.etrzby.cz/assets/cs/prilohy/EET_popis_rozhrani_v3.0.pdf) Nastavení - testovací / ostrý provoz Registrace nového EET certifikátu více uživatelům Platnost EET certifikátu je 3 roky. Poté je třeba, aby si firma vygenerovala certifikát nový. Ten je pak třeba zaregistrovat u všech uživatelů, kteří mají potřebu odesílat tržby do EET. To lze provést dvěma způsoby:
Elektronická evidence tržeb (EET) - postupy EET na prodejní pokladně EET v běžných pokladních dokladech EET - Převod peněz mezi pokladnami |