Převod peněz mezi pokladnami

Top  Previous  Next

Seznam témat:

umístění

popis funkce

nastavení

převod peněz

postup

 

Umístění

Funkce je umístěna v hlavním menu Účetnictví | Pokladní kniha | Převod peněz mezi pokladnami a Účetnictví | Pokladní kniha | Nastavení (Převod peněz mezi pokladnami):

Umístění funkce

Popis funkce

Funkce je určena ke zjednodušení převodů peněz mezi pokladnami, odvodů peněz apod. Je koncipovaná pro použití pokladními, kteří nemusí mít odborné účetní znalosti.

Funkce umožňuje převod peněz mezi pokladnami v domácí měně nebo i v cizí měně.

Nastavení

Před použitím funkce je nutné nastavit číselník "Nastavení (Převod peněz mezi pokladnami)"

| účetnictví | Pokladní kniha | Nastavení (Převod peněz mezi pokladnami)

Nastavení (ČÍSELNÍK Převod peněz mezi pokladnami)

Číselník udává řadu pokladny, účet pokladny (zda z řady nebo účetní knihy), směr převodu, účet peněz na cestě, členění.

Nejdříve je nutné stanovit směr převodu ("Odkud", "Kam", "Jednostranný"), pak zvolit řadu pokladny - řady jsou nabídnuty všechny pro pokladny bez pokladní knihy nebo řady s povolenou pokladní knihou a povoleným směrem transakce (pro směr převodu "Odkud" nebo "Jednostranný" řady s povoleným výdejem a pro směr převodu "Kam" řady s povoleným příjmem).

Měna se doplňuje dle nastavení pokladního konta v účtovém rozvrhu:

- Nevede se = domácí měna

- Konto valut = měna definovaná k tomuto účtu

- Vede se = měna zůstane prázdná, zvolí se až při realizaci převodu

Pro realizaci převodu peněz musí v číselníku vždy k převodu "Odkud" korespondovat alespoň jeden záznam typu "Kam". Převody "Odkud" a "Kam" musí mít shodnou měnu a účet peněz na cestě.

V případě směru převodu jednostranný nemusí v číselníku existovat další převod.

Převod může mít svůj název, v případě, že název zůstane prázdný, použije se název účtu.

Převod peněz

Spuštěním funkce z hlavního menu "Převod peněz mezi pokladnami" z hlavního menu se otevře dialog:

Dialog Převod peněz mezi pokladnami

Řady "Pokladna odkud" je možné vybrat jenom ty, které nemají povolenou pokladní knihu. Po nastavení řady odkud se buď doplní měna (dle nastavení v účtovém rozvrhu) nebo pole měny zůstane prázdné a měnu je nutné zvolit ručně. Následně je možné vybrat řadu kam, členění, částku převodu a variabilní symbol. Dokončení převodu je nutné provést stiskem tlačítka "F3 Zaúčtovat" - tím se vytvoří dva účetní doklady, které realizují vlastní převod nastavené částky. V případě, že převod odkud je jednostranný (viz nastavení) nebo "Pokladna kam" má povolenou pokladní knihu, účtuje se jen jeden účetní doklad.

Pokud je potřeba provést převod peněz z pokladny, kde je povolena pokladní kniha, je nutné v otevřené směně vytvořit doklad se směrem transakce "Výdej do jiné pokladny". Odtud se otevře dialog pro převod peněz mezi pokladnami s přednastavenou účetní knihou a řadu je možné zvolit jen z těch, které patří k této účetní knize a mají povolen směr transakce "Výdej" (pravidlo pro měnu uvedené výše platí i zde).

Variabilní symbol je povinný údaj a bez něj není možné převod dokončit. Ve sdílených parameterch účetnictví je možné nastavit automatické generování variabilního symbolu:

Dialog převodu peněz mezi pokladnami se nikam neukládá. V případě, že obsluha opustí dialog, aniž převod zaúčtuje, nastavené hodnoty dialogu jsou ztracené.

Postup

Obsluha zvolí řadu pokladny odkud. Nabízí se údaje z číselníku převodů, které mají směr převodu "odkud" nebo "jednostranný.

Nabídka řad pokladny odkud

Program doplní do dialogu účet, měnu účtu pokladny dle nastavení účtu v účtovém rozvrhu nebo vyžaduje volbu měny ručně. Po zvolení měny vypočítá zůstatek na účtu ve měně účtu nebo v domácí měně, nastaví členění, projekt a navrhne částku převodu v cizí měně. V případě, že pokladna má účet v domácí měně, částky v cizí měně a kurz převodu jsou skryté a nabízí se pouze částka v domácí měně.

Částku v cizí měně program ocení kurzem účetní jednotky pro nastavení "ostatní":

Pokud uživatel zvolil převod, který má směr převodu Jednosměrný, povolí program tlačítko "F3 Zaúčtovat" a je možné převod zaúčtovat. Jinak se nyní předpokládá, že uživatel zvolí pokladnu kam. Převod kam je omezen měnou převodu (musí být shodná s pokladnou odkud) a shodným účtem peněz na cestě.

Po zvolení pokladny kam, program povolí tlačítko "F3 zaúčtovat".

V případě převodu cizí měny není pro běžného uživatele kurz převodu a částka v domácí měně povolená. Povolení nastavit kurz a částku v domácí měně má uživatel s právem administrátor a ten, který má nastavené povolení:

uPrevPoklKurz - Uživatel může nastavit kurz u funkčnosti převody peněz mezi pokladnami.

 

V případě, že cílová pokladna má povolenou pokladní knihu, nevzniká účetní doklad, ale tzv. návěští nedokončeného převodu a převod je nutné dokončit na cílové pokladně vložením dokladu se směrem transakce "Příjem z jiné pokladny". Zvolením tohoto směru transakce bude uživatel vyzván k dokončení převodu - nabídnou se všechna návěští nedokončených převodů směřovaných na tuto pokladnu:

Obsluha zvolí částku, kterou přijímá z nabídnutých nedokončených převodů (částky převodů jsou závazné a nelze je měnit) a potrdí správnost výběru:

Potvrzením příjmu je převod dokončen a vytvoří se příjmový pokladní doklad.

Poznánka:

Pokud je výdajová strana převodu také pokladní kniha, po dokončení převodu v cílové pokladně není možné "Výdej do jiné pokladny" stornovat. Stornovat je nutné nejdříve příjem v cílové pokladně.

 

Související témata

Pokladní kniha