Tvorba kalkulačních vzorců

Top  Previous  Next

Seznam témat:

použití funkce

popis funkce

Použití funkce

Cílem této funkce je vytvoření matematických výrazů pro stanovení nákladovosti výroby, a tím tedy i ceny vyráběných součástí. Kalkulační vzorce se tvoří prostřednictvím stejnojmenného browseru (viz Číselníky | Výroba | Kalkulační vzorce), a to v závislosti od nastavení v parametrech výroby buď dle organizačního členění nebo dle činností.

Umístění funkce

Popis funkce

Pro správné fungování kalkulačních vzorců je potřeba nejdříve upřesnit, zda má systém Vision ERP v kalkulacích používat vzorce dle organizačního členění nebo dle činností. Pro tento účel existuje v parametrech výroby příslušná volba (Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby - viz obr. 1). Při kalkulaci je pak příslušný kalkulační vzorec vyhledán dle střediska nebo činnosti figurujících v hlavičce kalkulovaného kusovníku.

obr. 1

 

Pokud budete používat kalkulační vzorce dle členění, pak je nutné mít pro dané účetní období (rok) správně nastavenu strukturu organizace (Konfigurace | Možnosti programu sdílené | Nastavení struktury organizace - viz obr. 2).

obr. 2

 

Dále je popsán postup při tvorbě kalkulačního vzorce dle členění. V případě, že jsou kalkulační vzorce definovány dle činností, bude postup obdobný. Prvním krokem je zadání střediska, kterému chcete vzorec přiřadit. Pokud má být kalkulační vzorec společný pro danou organizační jednotku, například dílnu, a struktura vaší organizace je členěna až na jednotlivá pracoviště, pak není nutno definovat kalkulační vzorec pro každé pracoviště zvlášť, ale pouze jednou pro danou dílnu. Nyní vyberete ze seznamu konkrétní kalkulační položku, pro kterou vzorec vytváříte (viz obr. 3).

obr. 3

 

Za zmínku stojí především dvě kalkulační položky, a sice Cena evidenční a Cena výkonu. Cena evidenční představuje cenu, za kterou jsou finální výrobky a polotovary přijímány na sklad. Cena výkonu, nazývaná též Cena kalkulovaná, slouží jako podklad tvorby ceny pro koncového zákazníka. Vlastní kalkulační vzorec se tvoří za pomocí symbolů; zde je jejich seznam:

OPE   - Přímé mzdy

OPN   - Ostatní přímé náklady

VYR   - Výrobní režie

ZAS   - Zásobovací režie

SPR   - Správní režie

ODB  - Odbytová režie

MAT  - Přímý materiál

POL   - Polotovary vlastní výroby

POJ   - Pojištění

KOP   - Kooperace

ZSK   - Plánovaný zisk (ztráta)

NHD  - Normohodiny

 

Z matematických operátorů lze při sestavování vzorce použít znaky pro sčítání (+), odečítání (-), násobení (*), dělení (/). Dále lze při tvorbě kalkulačních vzorců používat kulaté závorky. Jako desetinný oddělovač můžete použít jak čárku (,) tak i tečku (.). Pro větší přehlednost je možné v kalkulačních vzorcích použít i mezery. Kalkulační položku, pro kterou vytvoříte kalkulační vzorec, pak můžete prostřednictvím jejího symbolu použít při tvorbě vzorce pro cenu výkonu a evidenční cenu (viz následující příklad).

 

Příklad

Pokud na daném středisku (dílně, pracovišti) představuje výrobní režie 320% přímých mezd, tak bude mít její kalkulační vzorec podobu OPE*3,2. Takto vypočtenou výrobní režii pak můžete pomocí jejího symbolu použít ve vzorci pro evidenční cenu: OPE+VYR+MAT+POL+OPN+KOP

 

Pokud jde o způsob přiřazení kalkulačního vzorce, tak má poněkud specifické postavení výrobní režie, a to proto, že se její výše často odvíjí od částky přímých mezd (tzn. ceny výrobních operací). V situaci, kdy jsou výrobní operace daného kusovníku realizovány na různých pracovištích s rozdílnou výší výrobní režie, by tak bylo možné pro výrobní režii v rámci celého celého technologického postupu použít pouze jeden kalkulační vzorec. Z tohoto důvodu existuje v parametrech výroby přepínací tlačítko Výrobní režii počítat dle členění (nabídka Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby, záložka Kalkulace - viz obr. 4). Pokud tuto volbu nastavíte na hodnotu Operace,  bude při výpočtu výrobní režie použit kalkulační vzorec, který odpovídá středisku, na kterém je výrobní operace realizována.

obr. 4

 

Související odkazy

Kalkulace kusovníku