Mzdové lístky na výrobním příkazu

Top  Previous  Next

Seznam témat:

použití funkce

popis funkce

Použití funkce

Mzdové lístky slouží k vykazování výrobních operací a zároveň k evidenci skutečných mzdových nákladů výroby. Rovněž mohou být podkladem pro zpracování mezd výrobních pracovníků. Přehled mzdových lístků (tzn. vykázaných výrobních operací) je pro daný výrobní příkaz k dispozici v jeho editačním dialogu v záložce Mzdové lístky (viz obr. 1).

obr. 1

 

Popis funkce

Mzdové lístky mohou v systému Vision ERP vznikat dvěma způsoby, buď ručním pořízením na základě podkladů zpětně získaných z výroby anebo vykázáním výrobní operace pomocí výrobního terminálu (viz funkce evidence operací pomocí VT). Při ručním pořizování mzdového lístku zadáváte potřebné údaje prostřednictvím jeho editačního dialogu (viz obr. 2).

obr. 2

 

V sekci Pracovník identifikujete pracovníka, který danou výrobní operaci realizoval, a kterého vybíráte ze seznamu výrobních pracovníků (viz evidence výrobních pracovníků). Pokud máte v parametrech výroby aktivovánu volbu Přenášet tarif pracovníka (nabídka Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby, záložka Náklady - viz obr. 3), pak bude jeho hodinový tarif přenesen do stejnojmenného údaje ve mzdovém lístku. Hodinový tarif ale ovlivňuje celkovou cenu pouze v případě hodinového nebo režijního mzdového lístku (viz dále v textu). Právě typ mzdového lístku můžete pro každého pracovníka definovat v jeho pracovním poměru ve mzdových údajích systému Vision ERP. Aby se typ mzdového lístku přenášel ze mzdových údajů pracovníka do zakládaného mzdového lístku, je potřeba, aby byla v parametrech výroby zaškrtnuta volba Typ mzdového lístku z pracovního poměru (viz obr. 4).

obr. 3

obr. 4

 

 

Přepínací tlačítko Typ lístku v editačním dialogu mzdového lístku určuje způsob, jakým bude vypočtena celková částka za provedení operace (hodnota Cena celkem):

1. Úkolový

U tohoto typu mzdového lístku je celková cena závislá pouze na počtu provedených operací a nemění se tedy s celkovým časem (viz údaj Čas celkem) potřebným na realizaci operace.

2. Hodinový

Celková cena hodinového mzdového lístku je dána součinem hodinového tarifu pracovníka, který operaci realizoval, a celkovým časem trvání výrobní operace.

3. Režijní

U režijního mzdového lístku je celková cena počítána stejným způsobem jako u lístku hodinového.

4. Prostoj

Částka za prostoj je dána součinem průměrné hodinové mzdy daného pracovníka a celkového času. Hodnota průměrné hodinové mzdy je získána ze mzdových údajů pracovníka.

5. Kumulace

Tato volba zde figuruje pouze z historických důvodů a není nadále využívána.

 

Výchozí typ nově pořizovaného mzdového lístku můžete nastavit v parametrech výroby (nabídka Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby, záložka Náklady - viz obr. 5). Tato hodnota se neuplatní v případě, že je typ mzdového lístku rovnou převzat z pracovního poměru daného pracovníka (viz předchozí odstavec).

obr. 5

 

Vlastní výrobní operaci vybíráte prostřednictvím údaje Pořadí operace (viz obr. 6). Po výběru požadované operace budou její atributy přeneseny do odpovídajících položek pořizovaného záznamu. V této souvislosti je potřeba zmínit údaje, u nichž je způsob jejich naplnění závislý na konfiguraci výrobní části systému Vision ERP. Prvním z nich je položka Počet provedených operací, u které máte možnost nechat ji automaticky předvyplnit počtem operací, které ještě nebyly vykázány. Tohoto chování docílíte aktivací volby Přenášet zbývající počet operací v parametrech výroby (viz nabídka Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby, záložka Náklady). Dalším takovým údajem je Čas přípravy, u něhož lze určit, v jakých případech (a zda vůbec) bude na mzdovém lístku naplněn. Toho lze dosáhnout za pomocí stejnojmenné volby v parametrech výroby (nabídka Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby, záložka Náklady - viz obr. 7). Pokud je uvedený prarametr nastaven na hodnotu Přenášet u prvního vykázání operace, pak při postupném vykazování téže operace bude čas přípravy naplněn pouze na prvním pořízeném mzdovém lístku. Jestli tento parametr nastavíte na hodnotu Vždy přenášet pak bude při postupném vykazování téže operace čas přípravy naplněn na každém mzdovém lístku. Pokud nechcete čas přípravy do mzdových lístků přenášet vůbec, pak nastavíte uvedený parametr na hodnotu Nepřenášet. Vykazovaná operace může nastavovat i typ mzdového lístku, pokud je tento údaj v číselníku typů operací vyplněn, a pokud není typ lístku převzat rovnou z pracovního poměru daného pracovníka (viz výše).

obr. 6

obr. 7

 

Pokud je cena dané operace v normách spotřeby času stanovena na základě počtu pracovníků, kteří ji mají realizovat, a jejich zařazení do platových tříd, pak při zatržení volby Přepisovat tarif z operace v parametrech výroby (nabídka Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby, záložka Náklady - viz obr. 8) bude Tarif ve mzdovém lístku naplněn hodnotou vypočtenou právě na základě údajů z norem a bude tak přepsán případný tarif pracovníka, který tuto operaci ve skutečnosti realizoval.

obr. 8

Celkový čas potřebný na provedení daného počtu operací (viz Čas celkem) je vypočítán na základě údajů z normy spotřeby času dané operace. Tento údaj ale můžete ve mzdovém lístku přepsat skutečným časem, který byl nutný k provedení operace. Systém Vision ERP tuto skutečnost odlišuje barevně - programem automaticky dopočítaná hodnota je červeně, údaj přímo zadaný uživatelem pak černě. Pokud jste tuto hodnotu zadali ručně a chcete se vrátit k automaticky dopočítané hodnotě, pak tohoto dosáhnete poklepáním levým tlačítkem myši na uvedený údaj.

Pokud vyplníte údaj Počet zmetků pak budete po uložení mzdového lístku dotázáni, zda chcete rovnou vygenerovat odpovídající zápis do zmetkového řízení.

Na záložce nazvané Ostatní (viz obr. 9) figurují další údaje související se mzdou výrobního pracovníka. Přípl. prostředí představuje částku za práci ve ztíženém prostředí a je vypočítán jako součin celkového času a hodinové sazby příplatku uvedené u dané operace v číselníku operací (viz nabídka Číselníky | Výroba | Operace). Hodnota uvedená v položce Prémie je vypočítána jako stanovené procento z celkové ceny mzdového lístku (údaj Cena celkem). Toto procento lze definovat celkem na třech různých místech: v parametrech výroby (viz nabídka Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby, záložka Náklady), u výrobního pracovníka (viz nabídka Řízení výroby | Výrobní pracovníci) a nakonec u výrobní operace v normách spotřeby času (viz nabídka Technická příprava výroby | Kusovníky).

obr. 9

 

Nenulové hodnoty procenta prémií u výrobního pracovníka nebo u výrobní operace mají vždy přednost před údajem uvedeným v parametrech výroby. Pokud figuruje nenulová hodnota procenta prémie jak u výrobního pracovníka tak i u vykazované operace, pak se uplatní volba Priorita prémií (nabídka Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby, záložka Náklady - viz obr. 10), která určuje, který údaj o procentu prémií dostane přednost. Jestliže jsou údaje o procentu prémií jak u výrobního pracovníka tak i u vykazované operace nulové, tak se nakonec uplatní hodnota z parametrů výroby.

obr. 10

 

Jak u příplatku za práci ve ztíženém prostředí, tak i u prémií máte možnost volby, zda budou započítány do výsledné kalkulace přímých mezd, tzn. do částky skutečných mzdových nákladů (nabídka Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby, záložka Náklady - viz obr. 11).

obr. 11

 

Pokud pracovník vykazuje výrobní operaci v rámci přesčasových hodin, pak ve mzdovém lístku existuje volba Procento příplatku za přesčas. Částka příplatku je pak vypočítána jako součin zadaného procenta, průměrné hodinové mzdy, která je získána ze mzdových údajů pracovníka, a celkového času (údaj Čas celkem). Vypočtená hodnota příplatku je potom zahrnuta do celkové ceny (údaj Cena celkem).

Záložka Poznámky (viz obr. 12) slouží k zaznamenání libovolného textu. V dolní části pak figurují údaje o datu založení mzdového lístku a uživateli, který mzdový lístek založil. Pokud využíváte k vykazování operací výrobní terminály (viz funkce evidence operací pomocí VT) a máte zároveň na terminálu aktivovánu volbu pro zadání doplňujícího údaje (viz konfigurace výrobních terminálů), pak je tento zaznamenán právě do pole Poznámky.

obr. 12

 

Další záložka na mzdovém lístku slouží k zadání výsledků mezioperační kontroly (viz obr. 13).

obr. 13

 

Jak bylo zmíněno již na začátku, mzdové lístky mohou sloužit jako podklad pro zpracování mezd výrobních pracovníků. Pokud chcete, aby mzdové lístky automaticky vstupovaly do měsíčního zpracování mezd, pak tohoto docílíte prostřednictvím volby Zpracovávat mzdovou agendou (nabídka Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby, záložka Náklady - viz obr. 13). S tímto parametrem souvisí i sekce Typy mzdových lístků, pomocí které určíte, jaké typy mzdových lístku budou mzdovou agendou systému Vision ERP zpracovávány (viz obr. 14).

obr. 14

Pokud již daný mzdový lístek prošel zpracováním mezd, tak je tato skutečnost na mzdovém lístku signalizována zatržením příznaku Vyplaceno (viz obr. 15). Na takovémto mzdovém lístku nelze následně měnit jakékoliv údaje. Jestliže potřebujete zpracování mezd z nějakého důvodu zopakovat, pak musíte zatržení uvedeného příznaku zrušit. To lze ale pouze v případě, že máte prostřednictvím správce uživatelů (nabídka Nástroje | Nástroje pro správu | Správce uživatelů) přiděleno oprávnění s názvem vDELVYPLACENO (viz obr. 16).

obr. 15

 

obr. 16

 

Související odkazy

funkce evidence operací pomocí VT