Výstup pro zdravotní pojišťovny (přihlášky, odhlášky, změny)

Top  Previous  Next

Seznam témat :

umístění

popis funkce

popis položek

přehledy pro zdravotní pojišťovny

 

Umístění

Funkce pro zadání srážek je umístěna v hlavním menu Personalistika a mzdy - Mzdy - Měsíční zpracování - Výstupy, sestavy - Zdravotní pojišťovny - Výstupy pro ZP (přihlášky, odhlášky, změny )

umístění funkce

 

Popis funkce

Funkce umožňuje provést elektronické hlášení změn pro zdravotní pojišťovny buď přes portál zdravotních pojišťoven, nebo datovou schránkou. Pojišťovny, které jsou na portále zdravotních pojišťoven, mají jako způsob odesílání přednastaveno odesílání přes tento portál.

V prohlížeči jsou zobrazeni všichni pracovníci, u kterých proběhla některá akce, kterou je třeba hlásit na zdravotní pojišťovnu (např. nástup pracovníka, výstup, onemocnění v ochranné lhůtě, nástup na mateřskou, návrat z mateřské apod.). Podmínkou ovšem je zařazení pracovníka v pracovním poměru, který zakládá účast na pojištění a v něm vyplněná zdravotní pojišťovna. Záznamy je možné ručně upravit, zrušit, nebo i přidávat nové. Zobrazeny jsou všechny zdravotní pojišťovny, výstup je možné provést pro konkrétní pojišťovnu, nebo pro více současně (proběhne výstup pro označené pojišťovny).

Od verze 207 dochází ke změně, výstup proběhne pouze pro označené záznamy, nikoliv již pro všechny záznamy zvolené pojišťovny/pojišťoven.

Po vlastním výstupu se program zeptá, zda záznamy označit jako zpracované. Po jejich označení se tyto již nebudou do případného dalšího výstupu zahrnovat, v případě potřeby je možné označení "zpracováno" u jednotlivých záznamů zrušit a tím je potom opakovaně je zařadit do zpracování. Výstupní data (datové soubory či formuláře ve tvaru pdf) se předávají do modulu elektronického podání a ukládají se i do adresáře dokumentů přihlášeného uživatele, v něm do podadresáře s číslem zdravotní pojišťovny, pro pojišťovnu 205 to může být např. "C:\Users\otah\Documents\205", každá pojišťovna má svůj vlastní adresář s číslem pojišťovny.

Také je možné hlášení podávat na tiskopisech, všechny pojišťovny mají pod ikonou tiskárny přiřazeny své originální formuláře

 

Typ zápisů

Konkrétně program provádí tyto zápisy:

 

při vložení nového pracovního poměru vloží záznam s kódem P a datem vzniku pojištění
při zadání datumu výstupu do pracovního poměru vloží záznam s kódem O a datem výstupu
pokud je v jednom měsíci nástup i výstup, tak jsou vloženy 2 záznamy, P s datem vzniku pojištění, O s datem výstupu
při vložení nového evidenčního stavu s kódem 2 nebo 3 zapíše M, pro kódy 11-15,18 zapíše D, pro kód 17 G, a pro 19 L, vše s datem vzniku tohoto evidenčního stavu
při ukončení evidenčního stavu (tj. po vyplnění "datumu do") s kódem 2 nebo 3 zapíše U, pro kódy 11-15,18 zapíše H, pro kód 17 F, a pro 19 T, vše s datem ukončení tohoto evidenčního stavu
při onemocnění v ochranné lhůtě je zapsán kód N s datem počátku pracovní neschopnosti  - "neschopen od" (pokud je ale pracovní poměr ukončen datumem výstupu)
při ukončení nemoci v ochranné lhůtě je zapsán kód K s datem konce pracovní neschopnosti - "neschopen do". Pokud nemoc pokračuje do dalšího měsíce, tak se nesmí datum "neschopen do" vyplňovat, vyplnit až při skutečném ukončení celé nemoci.
kombinace výše uvedeného, tj. možnost více kódů v jednom měsíci

 

Popis položek

Formulář pro zadání výstupů pro ZP

Popis položek

kód  - označení změny
datum změny - datum změny v závislosti na kódu změny.
zpracováno - po provedení výstupu se položka označí jako zpracovaná a dále již do dalšího výstupu nevstupuje. Pokud je potřeba ji znovu do výstupu zařadit, je třeba označení zrušit.

 

Použití a význam kódu změny

Přihlášení se k platbě pojistného za zaměstnance, odhlášení se od platby pojistného za zaměstnance

 

Skutečnosti rozhodné pro platbu pojistného státem

M   -  nástup zaměstnankyně na mateřskou dovolenou nebo rodičovskou dovolenou,

     -  začátek nepřítomnosti muže v práci, po kterou se mu poskytuje peněžitá pomoc podle předpisů o nemocenském pojištění,      

     -  začátek pobírání rodičovského příspěvku;

U    -  ukončení mateřské nebo rodičovské dovolené,

     -  ukončení nepřítomnosti muže v práci, po kterou se mu poskytuje peněžitá pomoc podle předpisů o nemocenském pojištění,

     -  ukončení pobírání rodičovského příspěvku;

D    -  přiznání důchodu (starobního, plného invalidního, částečného invalidního, vdovského, vdoveckého),

     -  nástup důchodce do zaměstnání (společně s kódem „P");

H    -  odejmutí důchodu,

     -  ukončení výplaty vdovského či vdoveckého důchodu;

I     -  nástup uchazeče o zaměstnání do zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění (společně s kódem „P");

J    -  ukončení evidence uchazeče o zaměstnání;

G    -  nástup nezaopatřeného dítěte, tj. studenta střední  nebo vysoké školy do zaměstnání v průběhu studia (společně s kódem „P"),

     -  přiznání nezaopatřenosti dítěte v průběhu zaměstnání, počátek studia na střední nebo vysoké škole atd.;

F    -  ukončení nezaopatřenosti dítěte;

L    -  začátek nároku na zařazení do kategorie „L" - osoba bez příjmu ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti, pečující osobně,

        celodenně a řádně alespoň o 1 dítě do 7 let věku nebo nejméně o 2 děti do 15 let věku podle § 7 odst. 1 písm. l) zákona

        č. 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů;

T    -  ztráta nároku na zařazení do kategorie „L";

N    -  výplata dávek nemocenského pojištění po ukončení zaměstnání;

K    -  ukončení výplaty dávek nemocenského pojištění u zaměstnance, kterému byly dávky vypláceny po ukončení zaměstnání;

V    -  nástup na vojenské cvičení;

W   -  ukončení vojenského cvičení.

 

Opravy

X    -  oprava v položce číslo pojištěnce VZP ČR: zaměstnavatel uvede na jednom řádku zaměstnance s kódem „X",

        chybné číslo pojištěnce,  příjmení a jméno, datum změny (původní). Dojde ke zrušení chybného čísla pojištěnce.  

        Na dalším  řádku uvede s kódem „P" správné číslo pojištěnce VZP ČR, případně na následujících řádcích

        ostatní hlášení, která byla provedena pod špatným číslem pojištěnce;

Y    -  oprava v položce datum přihlášení;

Z    -  oprava v položce datum odhlášení.

 

Použití kódů

Kódem „P" se zaměstnavatel přihlásí u VZP ČR k platbě pojistného za svého zaměstnance. Protože zaměstnání je podle zákona vázáno na účast na nemocenském pojištění, oznamuje tak den vzniku účasti zaměstnance na nemocenském pojištění. Tento kód se použije i při přestupu zaměstnance od jiné zdravotní pojišťovny k VZP ČR.
Kódem „A" se zaměstnavatel přihlásí u VZP ČR k platbě pojistného za svého zaměstnance - občana EU.
Zaměstnanec, který byl do 30.4.2004 přihlášen kódem „C" jako cizinec bez trvalého pobytu a patří k zaměstnancům ze zemí EU, by měl být k datu 1.5.2004 (vstup ČR do EU) přihlášen znovu jako zaměstnanec s kódem „A". Tím dojde ke změně a od 1.5.2004 bude evidován jako zaměstnanec, občan EU. Označení je nutné pro rozlišení již přihlášených zaměstnanců  bez trvalého pobytu ze zemí mimo EU a  ze států EU.
Kód „E"  použije zaměstnavatel místo kódu „P" pro první přihlášení zaměstnance bez trvalého pobytu - občana EU. Do místa pro číslo pojištěnce se uvede pohlaví M (muž), Z (žena) a datum narození (viz dále odstavec číslo pojištěnce VZP ČR).
Pokud má zaměstnanec nezaopatřené rodinné příslušníky (manželka, děti), upozorní jej zaměstnavatel, že musí osobně navštívit úřadovnu VZP ČR a přihlásit je ke zdravotnímu pojištění.    
Kód „C"  použije zaměstnavatel místo kódu „P" pro první přihlášení zaměstnance bez trvalého pobytu z jiných zemí než EU. Do místa pro číslo pojištěnce se uvede pohlaví M (muž), Z (žena) a datum narození (viz dále odstavec číslo pojištěnce VZP ČR). Zaměstnavatel dále doloží pracovní povolení a potvrzení o účasti na nemocenském pojištění zaměstnance.    
Kódem „O" se zaměstnavatel odhlásí od platby pojistného za svého zaměstnance dnem zániku účasti na nemocenském pojištění. Tento kód se použije i při přestupu zaměstnance od VZP ČR k jiné zdravotní pojišťovně nebo při ukončení pojištění v ČR (např. z důvodu dlouhodobého pobytu v zahraničí nebo z důvodu odvodu pojistného do jiného státu EU).
Hlášení pomocí kódů P,C,A,E,O probíhá nezávisle na hlášeních o platbě pojistného státem s použitím kódů M,D,I,G,L,N,V, případně U,H,J,F,T,K,W - viz následující případy:
Pokud nastoupí student do zaměstnání o prázdninách mezi jednotlivými ročníky studia (na brigádu a podobně), oznámí to zaměstnavatel na jednom řádku kódem „P" a na druhém řádku kódem „G" za něj oznámí, že je nezaopatřeným dítětem, za které platí pojistné stát.
Ukončí-li student střední nebo vysokou školu, nahlásí zaměstnavatel kódem „F" ukončení povinnosti státu platit za něj pojistné dnem ukončení nezaopatřenosti dítěte (nezaopatřenost se posuzuje podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů).    
Pokud nastoupí uchazeč o zaměstnání do zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění, oznámí to zaměstnavatel na jednom řádku kódem „P" a na druhém řádku kódem „I" za něj oznámí, že je uchazečem o zaměstnání, za kterého platí pojistné stát.      
Ukončí-li zaměstnání osoba, která je nadále vedena jako uchazeč o zaměstnání, použije zaměstnavatel kód „O". Pokud s ukončením zaměstnání skončí zároveň i evidence uchazeče o zaměstnání, použije zaměstnavatel na jednom řádku kód „O" a na druhém řádku kód „J". Trvá-li nadále zaměstnání a dojde  k ukončení evidence uchazeče o zaměstnání, použije zaměstnavatel pouze kód „J"    
Pokud je zaměstnanci přiznán důchod a rozváže současně pracovní poměr, použije zaměstnavatel k oznámení ukončení zaměstnání kód „O" a na dalším řádku oznámí kódem „D" začátek povinnosti státu platit pojistné.
Pokud je zaměstnanci přiznán důchod a pokračuje dále v zaměstnání, oznámí zaměstnavatel kódem „D" pouze vznik povinnosti státu platit pojistné.
Nastupuje-li žena na mateřskou dovolenou a pracovní poměr neukončí, oznámí zaměstnavatel pouze odchod na mateřskou dovolenou kódem „M".
Pokud žena současně s nástupem na mateřskou dovolenou rozváže pracovní poměr, uvede zaměstnavatel na jednom řádku kód „O" a na druhém kód „M".
Pokud žena ukončí mateřskou nebo rodičovskou dovolenou a zůstane nadále zaměstnancem, oznámí zaměstnavatel pouze kódem „U" ukončení povinnosti státu platit pojistné. Dojde-li však současně s ukončením mateřské dovolené, rodičovské dovolené nebo s ukončením pobírání rodičovského příspěvku i k ukončení pracovního poměru, použije zaměstnavatel na jednom řádku kód „U" a na dalším řádku kód „O".
Pokud žena po ukončení řádné mateřské dovolené bez přerušení čerpá rodičovskou dovolenou, případně po ukončení rodičovské dovolené je jí bez přerušení stále vyplácen rodičovský příspěvek nebo naopak, nemusí zaměstnavatel v této souvislosti oznámení provádět. Oznámí kódem „U" až ukončení pobírání rodičovského příspěvku nebo rodičovské dovolené.
Pokud žena v průběhu rodičovské dovolené nastoupí do zaměstnání u jiného zaměstnavatele, než který oznámil její odchod na mateřskou dovolenou (kódem „M"), oznámí to zaměstnavatel zdravotní pojišťovně kódem „P", současně s kódem „M".
Nástup zaměstnance na vojenské cvičení oznámí zaměstnavatel kódem „V", ukončení takového cvičení kódem „W".
Zanikne-li účast na nemocenském pojištění u zaměstnance, který pobírá dávky nemocenského pojištění, tj. ukončí zaměstnání v době nemoci nebo v době nemoci bude mít nadále uzavřen pouze takový pracovněprávní vztah, ze kterého účast na nemocenském pojištění neplyne (dohody o provedení práce, příležitostné zaměstnání atd.), provede zaměstnavatel oznámení tak, že uvede na jednom řádku kód „O" a na druhém řádku kód „N".
Začne-li zaměstnavatel vyplácet zaměstnanci po ukončení zaměstnání dávky nemocenského pojištění, protože onemocněl v ochranné lhůtě, oznámí to zaměstnavatel kódem „N", dnem začátku vyplácení dávek nemocenského pojištění. Ukončení výplaty takových dávek oznámí zaměstnavatel kódem „K".

Související témata

Osobní karty

Pracovní poměry