Ovládání editačních dialogů

Top  Previous  Next

Seznam témat:

popis funkce

ovládací prvky formuláře (dialogu)

ovládání formuláře pomocí kláves

Popis funkce

Uživatelské prostředí systému Vision ERP je navrženo tak, aby se uživatel s minimem úsilí dostal k maximálnímu množství informací a aby přitom neztrácel přehled o prováděných operacích.

Vlastní komunikace uživatele s informačním systémem Vision ERP a s tím spojená práce s daty uloženými v systému probíhá pomocí komunikačních oken, tzv. formulářů (prohlížeče, dialogy, výběry, hlášení apod.)

Speciálně prohlížeče záznamů databáze obsahují velké množství nástrojů např. pro třídění dat, výběr dat, vyhledání záznamu, přizpůsobení vzhledu, organizace záznamů a podobně.

Základní ovládací prvky formuláře

 

Ovládací prvky formuláře (dialogu)

Mezi základní ovládací prvky patří:

položky
záložky
datová pole
browser detail

Položka

Pomocí položek probíhá základní komunikace mezi systémem a uživatelem. Aby byla komunikace co nejméně chybová jsou položky podle způsobu použití vázány buď s číselníky nebo již obsahuje seznam hodnot, které na daném místě může uživatel použít atp. Položky tedy mohou být nositelem specifických vlastností tak, aby co nejvíce zjednodušily pořizování a verifikaci dat.

textová - možné zadávat všechny znaky. Většinou bez omezení. Jediným omezením je zde maximální počet znaků
numerická - většinou s možností použití funkce kalkulačky. Vyvolání kalkulačky pak můžete provést kliknutím myši na button nebo použitím funkční klávesy F9.
datová - s vazbou na kalendář
číselníková - podle charakteru, kde je položka použita vazba na konkrétní číselník.
výčtová (předem stanovený seznam hodnot, bez možnosti změny uživatelem)
přepínač - též "radio button". Slouží pro zvolené z nabídnutých možností
zaškrtávací pole
speciální - např. pomocí kombinace kláves Ctrl + F5 se u položek v kartě dlouhodobého majetku otevře daňová kalkulačka pro výpočet daňových odpisů.

 

"Browser" detail (seznam)

Je seznam záznamů, které jsou logicky svázané s hlavním záznamem. Jedná se tedy o nějaké pod-záznamy nadřazeného záznamu.

 

Příklad

Číselník sazeb silniční daně je členěn dle typu vozidla (osobní, ostatní) dále podle toho dle obsahu nebo počtu náprav. V rámci tohoto třídění pak jsou s těmito záznamy vázány konkrétní částky silniční daně pro jednotlivé roky - tyto roční údaje jsou v seznamu "browser detail".

Formulář s "browser detailem"

 

Datové pole (položka typu kontejner)

Ovládací prvek datového pole může mít různá použití, je určen buď k ukládání odkazů na přiložené binární dokumenty, obrázky či ukládání textů. Tzv. memo položky se používají, když je třeba do databáze uložit velké množství textu ať už formou řetězce znaků  nebo formou tzv. rich textu s možností uložení textu, který obsahuje množinu formátovacích příkazů.

 

Ovládání formuláře pomocí kláves

Mimo tlačítka, která jsou na dialogu přímo znázorněna lze používat řadu předdefinovaných funkčních kláves nebo klávesových zkratek.

Použité klávesové zkratky

Klávesová
zkratka

Popis

Tab

Posun po položkách vpřed (parametricky lze změnit na klávesu Enter – viz osobní nastavení programu)

Shift+Tab

Posun po položkách vzad

Alt+A

Přesun na pole, jehož popis má podtrženo písmeno a (například „datum dokladu“)

Ctrl+Tab

Pohyb po záložkách vpřed

Enter

Potvrzení výběru, resp. ukončení dialogu a uložení záznamu (není-li v parametrech nastaveno jinak). V rámci prohlížeče se seznamem záznamů – také editace detailního záznamu

Esc

Návrat zpět, resp. ukončení pořizování dat bez uložení změn

Insert

Přidání nového detailního záznamu u těch dialogů, ve kterých je tzv. "browser detail" - viz předchozí obrázky

Delete

Odstranění označeného záznamu, položky

Ctrl+P

Tisk sestavy označené jako „výchozí“

F2

Uložení záznamu (nebo změn) do databáze

F7

Výběr přiřazených tiskových výstupů a tisk

F9

Vyvolání číselníku

Shift+F9

Vyvolání číselníku s možností editace

PgDn, PgUp

Program umožňuje pohyb po záznamech i při otevřeném editačním dialogu. Program si přitom pamatuje na kterém poli stál kurzor a při otevření nového okna jej tam přesune. Pro uživatele se celý postup jeví, jako by jen listoval v kartotéce.  To je někdy zvlášť výhodné, když uživatel potřebuje projít více záznamů a změnit u nich stejné pole. Standardně by totiž musel dialog ukončit, posunout se kurzorem o záznam níž, otevřít jej a posunout kurzor na měněnou položku. Toto by znamenalo velké množství zbytečně zmáčknutých kláves a tím i značně neefektivní práci.

 

Další ovládání dialogů (změna velikosti, přemístění, uzavření a podobně) je shodné se zvyklostmi prostředí operačního systému Windows.

 

Související témata

Položky svázané s číselníkem

Položky typu číslo

Položky typu datum

Položky typu výběr z několika možností

Položky typu "zaškrtávací pole"

Položka pro přiložené dokumenty

Přizpůsobení vzhledu dialogu

Tlačítka

Záložky

Ovládání editačních dialogů