Odváděcí lístky a výstupní kontrola

Top  Previous  Next

Seznam témat:

umístění funkce

popis funkce

 

 

Umístění funkce

Odváděcí lístky se zakládají v browseru Odvádění produktů (nabídka Řízení výroby | Odvádění produktů - viz obr. 1).

obr. 1

 

Umístění funkce

Popis funkce

Funkce slouží k evidenci již zhotovených a z výroby odvedených výrobků a polotovarů. Součástí této evidence je také výstupní kontrola.

Při zakládání nového odváděcího lístku (viz obr. 2) musíte nejprve vybrat výrobní příkaz, kterého se odvádění týká. Pokud výrobní příkaz obsahuje pouze jednu vyráběnou položku, pak bude její kód a název automaticky doplněn do sekce Produkt. V opačném případě musíte odváděnou položku vybrat prostřednictvím příkazového tlačítka Vybrat produkt. Množství, které odvádíte (údaj Vyrobeno), je předvyplněno hodnotou, která představuje rozdíl mezi celkovým vyráběným množstvím figurujícím na položce výrobního příkazu a celkovým množstvím z již pořízených odváděcích lístků.

obr. 2

 

K evidenci množství, které již prošlo kontrolou, slouží v případě potřeby hodnota Zkontrolováno. Pokud se rozhodnete tento údaj využívat, musíte ve správci uživatelů (nabídka Nástroje | Nástroje pro správu | Správce uživatelů) příslušnému uživateli přidělit oprávnění s názvem vZKONTROLOVANO (viz obr. 3); jinak bude údaj o zkontrolovaném množství nepřístupný. Se zkontrolovaným množstvím ještě souvisí volba Odvádět dle zkontrolováno v příslušné řadě výrobních příkazů (nabídka Číselníky | Výroba | Řady výrobních příkazů - viz obr. 4). Jestliže je zmíněná vlastnost aktivována, pak je při následném příjmu výrobku nebo polotovaru na sklad možno v daný okamžik přijmout maximálně množství uvedené na odváděcím lístku v položce Zkontrolováno.

Hodnota uvedená v položce Přijato informuje o množství, které bylo z daného odváděcího lístku již přijato na sklad.

obr. 3

 

obr. 4

 

Záložka Poznámky (viz obr. 5) slouží k zaznamenání libovolného textu. V dolní části figurují údaje o datu založení odváděcího lístku a uživateli, který odváděcí lístek založil, a dále pak datum poslední modifikace údaje o zkontrolovaném množství a uživateli, který tuto změnu realizoval.

obr. 5

 

Na záložce Stanovené náklady (viz obr. 6) je přehled odváděných částek jednotlivých kalkulačních položek. Tyto hodnoty jsou následně použity při generování výkazu nedokončené výroby, kde ponižují její zůstatek.

obr. 6

 

Výpočet odváděných částek jednotlivých položek kalkulačního členění (přímé mzdy, materiály, polotovary atd.) probíhá buď na základě údajů z operativní kalkulace výrobního příkazu (tzn. z plánovaných nákladů) nebo na základě hodnot výsledné kalkulace (tzn. ze skutečných nákladů). Způsob výpočtu je určen volbou Odvádět dle v parametrech výroby (nabídka Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby, záložka Výrobní příkazy - viz obr. 7). V případě, že se odváděné částky počítají na základě plánovaných nákladů, bude jejich hodnota vzhledem k celkovým plánovaným nákladům ve stejném poměru jako odváděné množství k množství figurujícímu na položce výrobního příkazu. Pokud se odvádí dle hodnot skutečných nákladů, pak se uplatní ještě další parametr Ze skutečných nákladů odvádět, který udává, zda bude při odvádění výrobku odvedena zbývající nebo poměrná část skutečných nákladů. V prvním případě (volba Zbývající část) bude odváděn rozdíl mezi celkovými skutečnými náklady naběhlými na výrobní příkaz a hodnotami figurujícími na již pořízených odváděcích lístcích a příjemkách. Ve druhém případě (volba Poměrnou část) pak bude odváděna částka, která je vzhledem k celkovým skutečným nákladům ve stejném poměru jako odváděné množství výrobku k jeho množství nacházejícímu se na položce výrobního příkazu. I v tomto druhém případu je však kontrolováno, aby celkově odvedené náklady nepřekročily hodnotu skutečných nákladů.

Odváděcí lístek vám umožňuje i "ruční" odvedení částek jednotlivých kalkulačních položek, pokud na první záložce Základní údaje zaškrtnete volbu Explicitně stanovené náklady. Tím se vám hodnoty kalkulačních položek zpřístupní pro editaci.

obr. 7

 

Další záložka na odváděcím lístku slouží k realizaci výstupní kontroly (viz obr. 8). Parametry výstupní kontroly jsou přebírány z odpovídající položky výrobního příkazu.

obr. 8

 

Jestliže se jedná o parametr, který v rámci výstupní kontroly reprezentuje nějakou měřenou veličinu, pak naměřené hodnoty zadáváte v sekci Výsledky měření (viz obr. 9). Jak je z obrázku patrné, lze v rámci odváděné výrobní dávky realizovat měření vícenásobně. Pokud je v kusovníku odváděného produktu definována pro danou velikost výrobní dávky četnost měření, pak o tom, kolikrát má být měření provedeno, informuje údaj Počet měření.

obr. 9

V případě, že máte pro daný kontrolní parametr definovanou minimální a maximální přípustnou hodnotu, tak pokud všechny naměřené hodnoty spadají do uvedeného intervalu, je hodnocení automaticky nastaveno na vyhovuje. V opačném případě je výsledek hodnocen jako nevyhovující. Toto automatické hodnocení můžete změnit, ale pouze v případě, že disponujete oprávněním s názvem vLABORATOR (viz obr. 10); jinak je údaj Hodnocení v editačním dialogu výstupní kontroly nepřístupný. Uvedené oprávnění vám rovněž zpřístupní příkazová tlačítka F3 Vyhovuje, F4 S výhradou, F6 Nevyhovuje a F8 Nehodnoceno (viz obr. 8), pomocí kterých můžete vyhodnocovat i několik parametrů současně, a to tak, že si nejdříve označíte požadované záznamy a teprve poté použijete odpovídající tlačítko.

obr. 10

 

Editační dialog parametrů výstupní kontroly obsahuje dále záložku Ostatní (viz obr. 11), kde máte možnost zadat text související s měřením nebo vyhodnocením daného parametru. Dále se zde nachází informace o tom, kdo a kdy naměřené hodnoty zadal, a rovněž informace, který uživatel kontrolní parametr hodnotil a kdy.

obr. 11

 

Pokud využíváte mechanismus tvorby výrobních čísel, pak seznam těch, která byla odvedena z odpovídající položky výrobního příkazu, máte k dispozici na záložce Výrobní čísla (obr. 12). Zde uvedená čísla jsou při následném příjmu produktu na sklad přenášena do odpovídající příjemky.

obr. 12

 

Související odkazy

dávkové odvádění produktů