Automatický výdej materiálů a polotovarů

Top  Previous  Next

Seznam témat:

použití funkce

popis funkce

Použití funkce

Funkce slouží k automatickému výdeji materiálů a polotovarů, vstupujících do dané operace, při vykázání operace prostřednictvím mzdového lístku. Této vlastnosti lze využítv případech, kdy se potřebný materiál jednorázově vydá ve větším množství ze skladu na dílnu, kde jej jednotlivé zakázky v potřebném množství postupně spotřebovávají.

Popis funkce

Základním předpokladem pro využití této funkcionality systému je vytvoření vazby mezi operací technologického postupu a materiálem, který tato operace spotřebovává. Toto lze realizovat již na úrovni materiálové normy v technické přípravě výroby (viz nabídka Technická příprava výroby | Kusovníky; záložka Materiál v editačním dialogu kusovníku). U každého materiálu figuruje v jeho editačním dialogu nepovinný údaj o operaci technologického postupu, která daný materiál spotřebovává (viz obr. 1).

obr. 1

 

Tímto způsobem můžete vytvořit vazbu mezi danou operací a libovolným počtem vstupujících materiálů. Další podmínkou pro využití automatického výdeje materiálů a polotovarů je, aby vykazovaná operace byla takového typu, u kterého je v číselníku typů operací zatržena volba Automatický výdej materiálů nebo Automatický výdej polotovarů (nabídka Číselníky | Výroba | Typy operací; viz obr. 2). V tomto číselníku lze zároveň zvolit, zda při nedostatku vstupujících materiálů (resp. polotovarů) nedovolit vykázání operace, případně, zda založit na chybějící materiály předvýdejky. Pro účely automatického výdeje si můžete vytvořit vlastní typ operace nebo využít již některý z existujících typů.

obr. 2

 

Konkrétní typ pak přiřadíte dané operaci technologického postupu prostřednictvím jejího editačního dialogu (nabídka Technická příprava výroby | Kusovníky; záložka Operace v editačním dialogu kusovníku; viz obr. 3).

obr. 3

 

K vlastnímu výdeji materiálů (resp. polotovarů) dojde v okamžiku vykázání dané operace prostřednictvím mzdového lístku; ať už jeho ručním pořízením nebo založením pomocí výrobního terminálu. Určení toho, ze kterých skladů se systém Vision ERP pokusí vydat odpovídající množství jednotlivých materiálů nebo polotovarů, se řídí stejnými pravidly jako jako při rezervaci materiálů a polotovarů, tzn. prioritně dle parametrů výroby (nabídka Konfigurace | Konfigurace výroby | Parametry výroby, záložka Výrobní příkazy - viz obr. 4), a dále pak dle nastavení skupin skladů v řadách výrobních příkazů (nabídka Číselníky | Výroba | Řady výrobních příkazů, volby Skupina skladů pro rezervaci materiálů a Skupina skladů pro rezervaci polotovarů - viz obr. 5).

obr. 4

obr. 5

 

Poslední možností, jak určit sklady pro automatický výdej, je definovat vlastní SQL dotaz u příslušné skupiny skladů (viz obr. 6)

obr. 6

 

Při konstrukci dotazu můžete využít následující proměnné:

 

@sklad_skup...skupina skladů, u které je SQL dotaz definován

@rada_vp, @cislo_vp...identifikace výrobního příkazu (řada, číslo), na který se materiály vydávají

@material...vydávaný materiál (resp. polotovar)

@oper_poradi, @oper_dataid...identifikace vykazované operace (sloupce id_poradi a data_id v tabulce vprikazypolkalkoper)

 

Podmínkou pro fungování tohoto mechanismu je, že zadaný SQL dotaz musít vracet jediný sloupec s názvem "sklad". Množina skladů, kterou SQL dotaz vrací, nemusí vůbec korespondovat se sklady uvedenými ve skupině, resp. skupina v tomto případě nemusí obsahovat vůbec žádný sklad.

 

Příklad:

Pokud chcete vydávat materiály pouze ze skladů, jejichž středisko odpovídá středisku v hlavičce výrobního příkazu, pak bude příslušný SQL dotaz vypadat takto:

SELECT id_sklad as sklad FROM dba.osklady WHERE cl1_id = (SELECT cl1_id FROM dba.vprikazy WHERE rada_id=@rada_vp and id_cislo = @cislo_vp)

 

I přes právě popsaný mechanismus lze funkci automatického výdeje v případě potřeby u konkrétního skladu potlačit, a sice aktivací parametru Nepoužívat pro automatický výdej na VP v editačním dialogu číselníku skladů (záložka Parametry | Parametry výdeje - viz obr. 7).

obr. 7

 

Skladový pohyb pro výdej je přednostně přebírán z příslušných údajů figurujících v číselníku řad výrobních příkazů (parametry Pohyb pro hromadný výdej materiálů a Pohyb pro hromadný výdej polotovarů - viz obr. 8). Pokud nejsou skladové pohyby na tomto místě definovány, pak je skladový pohyb převzat přímo z parametrů příslušného skladu (záložka Parametry | Parametry výdeje, parametr Pohyb pro hromadný výdej na VP). Středisko je prioritně převzato z nastavení řady výrobního příkazu (Středisko pro hromadný výdej mat. a pol.). Pokud je ale v parametrech příslušného skladu (záložka Parametry | Parametry výdeje) pro středisko aktivována volba Přebírat členění z VP, pak bude do výdejky doplněno středisko figurující v hlavičce výrobního příkazu.

obr. 8

 

Systém automatického výdeje se nejprve snaží vydat z množství, které bylo případně rezervováno pro výrobní příkaz, v jehož rámci je operace vykazována. Následně je pak realizován výdej z volného množství, figurujícího na daném skladě. V případě, že materiál (resp. polotovar) není v celém požadovaném množství k dispozici a u příslušného typu operace je zatržen příznak Povolit založení předvýdejek (viz obr. 9), pak se na chybějící množství materiálu (polotovaru) založí předvýdejka. Při automatickém výdeji z volného množství lze prostřednictvím parametru Automatická likvidace požadavků v číselníku typů operací zvolit, zda mají být při výdeji zároveň likvidovány případné požadavky na materiály (resp. polotovary). Tento parametr se uplatní i při následném vyskladnění materiálu prostřednictvím předvýdejky.

obr. 9

 

Seznam založených výdejek (resp. předvýdejek) lze pak zkontrolovat v záložce Výdejky, předvýdejky editačního dialogu výrobního příkazu (viz obr. 10).

obr. 10

 

Související odkazy

Rezervace materiálu na výrobní příkaz