Převodka

Top  Previous  Next

Seznam témat:

umístění

popis funkce

převodka na 2 kroky

omezení, podmínky provozu

 

Umístění

Funkce pro převod skladových položek mezi sklady je přístupná v prohlížeči výdejek pomocí tlačítkové funkce "Převod ze skladu na sklad (Alt+P)".

Funkce pro převod mezi sklady

 

Popis funkce

Funkce je určena pro jednoduché převedení (části) skladových zásob z jednoho skladu na druhý.

 

Výsledkem převodu mezi sklady je dvojice dokladů:

výdejka (ze skladu, ze kterého se převádí)
příjemka (na sklad, na který se převádí)

 

Vzniklé doklady jsou propojeny vazbou, takže lze vždy jednoznačně identifikovat, které doklady k sobě patří.

Odkaz na příjemku vzniklou převodem z dané výdejky

 

Odkaz na výdejku, převodem ze které daná příjemka vznikla

 

Postup tvorby převodky je prakticky totožný s tvorbou "obyčejné" výdejky ze skladu. Liší se pouze v těchto bodech:

po výběru skladu, ze kterého se vyskladňuje, uživatel volí sklad, na který se bude převádět ("příjmový" sklad)
místo pohybu pro výdej se vybírá pohyb typu "převod"
nepovinně lze zadat "dodavatele", který bude uložen v hlavičce vzniklé příjemky (standardně se zde ukládá "odběratel" z hlavičky výdejky)

 

Výběr příjmového skladu lze navíc omezit pouze na sklady stejného typu jako je typ skladu, ze kterého se vyskladňuje. Viz odpovídající parametr výdeje v nastavení výdejového skladu:

Parametr pro kontrolu typu příjmového skladu

 

Po vytvoření položky výdejky, ať už některou z "hromadných" funkcí v hlavičce výdejky (např. expedice rezervací z přijatých objednávek, výdej z položek příjemek, vyskladnění předvýdejky), nebo ručním pořízením položky, vznikne na svázané příjemce automaticky odpovídající položka příjemky se stejnou skladovou položkou a se stejným množstvím jako na položce výdejky.

Po změně množství na položce výdejky se změní množství i na položce příjemky a po odstranění položky výdejky se odstraní i odpovídající položka příjemky.

 

Na příjemce vzniklé převodem:

nelze přidávat nové položky příjemky (ručně ani hromadně)
nelze odstraňovat položky příjemky
nelze měnit množství na převedených položkách příjemky

 

Výjimkou je tzv. "převodka na 2 kroky", kdy se položky příjemky na příjmovém skladě negenerují automaticky, ale zakládají se ručně až dodatečně přímo z hlavičky příjemky. Více viz níže...

 

Pro oba způsoby generování položek příjemky platí stejná pravidla:

Pokud je u příjmového skladu nastaveno, že se členění (středisko, činnost, zakázka...) používá z nastavení skladu, převezme se do položek příjemky členění z hlavičky příjemky, kde se přednastavilo právě dle skladu. V opačném případě se převezme členění z položky výdejky.
Jako nákupní (a zároveň evidenční) cena položky příjemky se použije evidenční cena z položky výdejky. Jedinou výjimkou je převod z dodavatelského konsignačního skladu, kde se použije nákupní cena dle dodavatele. V tomto případě se jedná o primárního dodavatele daného konsignačního skladu.
Šarže, jiné rozlišení, záruční doba, datum výroby, datum expirace, země původu, příp. další informace se převezmou z "původní" dodávky, ze které se vyskladňovalo z výdejového skladu.
Pokud je ve sdílených parametrech MTZ a odbytu nastaveno, že se na příjemkách pracuje s prodejní cenou MO, převezme se do položky příjemky prodejní cena z položky výdejky.

Parametr "Pracovat s prodejní cenou MO na příjemkách"

 

Podobně tak, pokud je v parametrech příjmového skladu nastaveno, že se na příjemkách používá budoucí prodejní cena (např. u konsignačního skladu), převezme se do "budoucí prodejní ceny" na položce příjemky prodejní cena z položky výdejky.

Parametr skladu "Používat budoucí prodejní cenu"

 

 

Převodky mezi sklady se standardně nefakturují. V parametrech příjmového skladu lze ale nastavit, aby převodky převádějící na tento sklad bylo možné fakturovat.

Parametr umožňující fakturovat převodky

 

Převodka na 2 kroky

Jedná se o speciální způsob tvorby převodky, kdy po vyskladnění položek z výdejového skladu nevznikají na příjmovém skladě položky příjemky automaticky, ale generují se až dodatečně ručně.

Toto chování se řídí parametrem v nastavení příjmového skladu.

Nastavení "převodky na 2 kroky" v parametrech skladu

 

Aby bylo možné doplnit chybějící položky příjemky, je nutné dohledat a otevřít odpovídající příjemku.

To je možné provést buďto ručně z prohlížeče příjemek, nebo speciálně pomocí funkce pro pořízení nové příjemky (Insert) - rovněž z prohlížeče příjemek.

Po stisku tlačítka Insert a po výběru příjmového skladu umožňujícího vytvářet převodky na 2 kroky, se při výběru typu pohybu pro příjem nabídne navíc i typ pohybu pro převod.

Typ pohybu pro převod v nabídce pro výběr pohybu pro příjem

 

V případě, že uživatel zvolí typ pohybu pro převod, systém mu automaticky nabídne seznam všech nedokončených převodek.

Výběr nedokončené převodky

 

Uživatel jednu z nich vybere tlačítkem F2 nebo Enter, příp. double-clickem myší. Díky vazbě se dohledá odpovídající nedokončená příjemka a otevře se pro doplnění chybějících položek.

Chybějící položky lze z hlavičky příjemky přidat pomocí tlačítka "Přidat...", které je standardně na klasické příjemce z převodu nepřístupné.

Zpřístupnění tlačítka "Přidat..." v hlavičce příjemky

 

Po stisku tlačítka "Přidat..." se nabídne seznam chybějících položek určených k dokončení převodu - tj. položek z výdejové části převodky, pro které neexistují odpovídající položky na příjmové straně.

Seznam položek převodky určených k dokončení převodu

 

Po potvrzení výběru (F2, Enter, double-click myší) se označené položky doplní do příjemky shodným způsobem jako v případě standardní "klasické" převodky, kdy se položky příjemky generují automaticky přímo v okamžiku pořízení položek výdejky.

Takto doplněné položky příjemky lze ručně odstranit a doplnit je znovu později. Podobně jako u "klasické" převodky, nelze u nich ale měnit převedené množství.

Zpřístupnění tlačítka pro odstranění položek příjemky

 

V prohlížeči příjemek lze zobrazit počet nedokončených položek převodky nastavením odpovídajícího parametru v osobních parametrech MTZ a odbytu.

Nastavení parametru pro zobrazení počtu nedokončených položek převodky

 

Zobrazení počtu nedokončených položek převodky v prohlížeči příjemek

 

Omezení, podmínky provozu

Na položkách příjemky vzniklé převodem nelze měnit převedené množství.
Pokud se navíc nejedná o příjemku vzniklou "převodkou na 2 kroky", nelze ani ručně přidávat nové položky příjemky, ani odstraňovat existující položky.

 

Související témata